Już 17 stycznia o godzinie 17:00 w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej odbędzie się otwarcie wyjątkowej wystawy fotograficznej zatytułowanej Żubr. Autorem ekspozycji jest Jarosław Jakóbczak, znany jako ekspert od kryńskich żubrów. To niezwykłe wydarzenie stanowi prawdziwą gratkę dla pasjonatów fotografii oraz podlaskiej przyrody.
Majestatyczny. Potężny. Symbol dominacji i wolności. Żubr.
Podlasie jest rajem dla fotografów o każdej porze roku. Jednak to w miesiącach zimowych ukazuje najbardziej intymne i surowe piękno przyrody. Zima otula rozległe tereny z majestatycznymi i wysokimi lasami śniegiem, tworząc dramatyczny kontrast krajobrazu. Dzikie zwierzęta wyróżniają się na tle białych pól i lasów, dając wyjątkową możliwość uchwycenia ich w kadrze.
Żubry należą do najbardziej fascynujących zwierząt zamieszkujących Podlasie. Dostojne, tajemnicze, stanowią nić łączącą nas z pierwotną naturą. Jarosław Jakóbczak uchwycił sceny, które nie tylko pokazują ich piękno, lecz także opowiadają historię tych podlaskich olbrzymów, które muszą stawić czoła surowości sezonu. Jego zdjęcia ukazują wspaniałość natury, a zarazem podkreślają znaczenie zachowania tych krajobrazów i żyjących w nich gatunków dla przyszłych pokoleń.
Co będzie można zobaczyć w czasie wystawy?
Wystawa Żubr prezentowana w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa to prawdziwa artystyczna uczta dla miłośników fotografii i podlaskiej natury. Dzięki niej mogą Państwo przeżyć w Muzeum multimedialną podróż do świata tych przywróconych Podlasiu zwierząt oraz podziwiać ciche piękno krajobrazu. Podczas chwil spędzonych na wystawie mają Państwo szansę odkryć, ukryte dla większości z nas, życie stad tych dzikich zwierząt. Patrząc na fotografie żubrów, odnosimy wrażenie, jakbyśmy stali tuż przed nimi. Czujemy, jak para z nozdrzy żubrów przecina rześkie zimowe powietrze.
O autorze
Jarosław Jakóbczak: Od urodzenia mieszkam w przygranicznym miasteczku Krynki, położonym nieopodal Puszczy Knyszyńskiej. Jestem miłośnikiem przyrody i żubrów – największych ssaków zamieszkujących kontynent europejski. Fotografuję od 15 lat głównie w okolicach miejsca zamieszkania. Swoim obiektywem celuję najczęściej w podlaskie żubry, dlatego przez znajomych z branży fotograficznej jestem nazywany „specjalistą od kryńskich żubrów”. Najchętniej fotografuję o bardzo wczesnym poranku tuż przed wschodem słońca i po nim. Aparat fotograficzny właściwie zawsze mam przy sobie.
Kuratorka wystawy: Iwona Ziniewicz-Kupryciuk
Wystawa pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma