Stare chińskie przysłowie mówi, że jeżeli znajdziemy zatrudnienie zgodne z naszymi upodobaniami, nie będziemy musieli już więcej pracować. Każdy kolejny dzień stanie się bowiem okazją do dalszej realizacji pasji i samodoskonalenia. Jak tego dokonać?
Wybór miejsca pracy jest kwestią niezwykle problematyczną. Większość osób faktycznie go nie ma – musi zatrudnić się w tym zakładzie pracy, który oferuje posadę. Nie bez znaczenie jest bowiem sytuacja gospodarcza czy polityczna. Czynniki zewnętrze, na które pracownik nie ma wpływu, mogą znacząco ograniczać możliwość znalezienia przez niego interesującej posady. Przykładowo, w naszym kraju obserwuje się znaczny wzrost bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych. Jest on przede wszystkim spowodowany nieprzemyślanymi wyborami kierunków edukacji i popularnością studiów niewymagających oraz nieprzygotowujących studenta do pracy w zawodzie. Po uzyskaniu dyplomu okazuje się często, że pojawiające się oferty pracy są nie tylko niezgodne z osobistymi preferencjami i charakterem, ale również nie wiążą się z jakąkolwiek satysfakcją czy godziwym wynagrodzeniem. Jak pokazują liczne badania osobowościowe, nie tylko wykształcenie ale również sam światopogląd i cechy charakterystyczne aplikanta warunkują pozycje, w których może on się sprawdzić. Istotne jest więc, aby jak najszybciej wybrać kierunek zarówno studiów, jak i dalszego profesjonalnego rozwoju pod kątem cech osobowych.
Poznaj siebie, by planować
Problemem osób wchodzących na rynek pracy jest to, że nie zawsze są one świadome swoich mocnych i słabych stron. Tymczasem warto wiedzieć, że to właśnie znajomość siebie gwarantuje możliwość znalezienia dobrej i ciekawej pracy. Przykładowo, osoby aktywne, lubujące się w kontakcie z drugim człowiekiem i elokwentne powinny szukać pracy na stanowiskach menadżerskich, jako akwizytorzy czy doradcy klienta. Jednostki działające metodycznie, zorganizowane, preferujące nauki ścisłe kształcić i rozwijać powinny się pod kątem pracy biurowej, księgowej lub poszukiwać swojego miejsca w instytucjach finansowych. Problem jednak w tym, że niewiele osób zastanawia się nad swoimi cechami charakteru. W efekcie kształci się niezgodnie z własnymi upodobaniami. Po ukończeniu szkoły średniej czy wyższej, pojawia się pytanie, co dalej.
Co brać pod uwagę?
Najistotniejszymi cechami osobowościowymi, jakie należy rozważyć podczas planowania ścieżki rozwoju osobistego są przede wszystkim: kreatywność, umiejętność pracy pod presją czasu, umiejętność pracy w zespole, czy też zdolności przywódcze. To właśnie konkretne predyspozycje pozwalają skupić się na danej dziedzinie lub też całkowicie ją wykluczyć, umożliwiając zorientowanie działań na innych sferach rynku pracy.
Gdy pracownik nie planuje samodzielnej pracy (np. przez założenie jednoosobowej działalności gospodarczej) powinien pamiętać, że szefowie dużych przedsiębiorstw cenią w swoich pracownikach zorganizowanie, sumienność w wykonywaniu powierzonych działań oraz zorientowanie na efekt. Jednostki charakteryzujące się wymienionymi cechami są szybko zauważane oraz posiadają większe możliwości awansu wewnątrz struktur wewnętrznych firmy. Nie bez znaczenia pozostaje także osobista inicjatywa pracownika. W przypadku, gdy dana osoba jest pasywna i skupia się wyłącznie na wykonywaniu ściśle określonego zestawu działań, warto rozważyć prace powtarzalne i niewymagające nadmiaru zaangażowania, np. w urzędach czy organizacjach, których działanie jest ściśle regulowane przepisami obowiązującego prawa.
Analizuj, by wybrać dobrze
Specjaliści podkreślają, że analiza własnego charakteru jest metodą ułatwiającą wybór właściwej ścieżki kariery i pozwalającą na uniknięcie rozczarowań w dalszym życiu. Ponieważ jednak samodzielne określenie swoich mocnych i słabych stron może być kłopotliwe, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Jednym z podstawowych zadań doradcy zawodowego jest właśnie analizowanie charakteru pracownika. Z porad takiego fachowca skorzystać powinien każdy zainteresowany, który myśli o swojej karierze, wchodzi na rynek pracy czy chce zmienić branżę. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych nerwów i kosztownych pomyłek.