Zmiany, zmiany to co nas czeka w najbliższych miesiącach. Jak już sytuacja się unormuje (prognozy są różne, optymistyczne to czerwiec bieżącego roku, do mniej optymistycznych wiosna 2021 rok). Przedłużający się obecny stan, może doprowadzić do poważnego zaburzenia funkcjonowania gospodarki w skali mikro i makro.
Niewątpliwie czekają nas duże zmiany i przetasowania na rynku pracy. Większość ekonomistów twierdzi zgodnie, skończył się rynek pracownika, rozpoczął się rynek pracodawcy. Z najnowszych danych z CEIDG możemy się dowiedzieć że do końca marca działalność zawiesiło ponad 48 tys. podmiotów gospodarczych. Niektórzy eksperci przewidują że to dopiero początek takiego stanu rzeczy, dodają że do końca roku może przybyć nawet milion bezrobotnych.
Sytuacja przedsiębiorców jest o tyle trudniejsza że nikt z nich, nie był przygotowany na tak ostre hamowanie z użyciem mocno zaciągniętego hamulca ręcznego. Przy braku płynności finansowej i niepewności jak długo potrwa ten stan, duża część firm jest zmuszona są do radykalnych kroków, najbardziej dotkliwym jest redukcja etatów, a ostatecznym to grupowe zwolnienia i zamknięcie firmy.
Co do wzrost minimalnego wynagrodzenia w przyszłych latach? W roku 2023 minimalne wynagrodzenia miało wynosić 4 tysiące brutto, przy obecnym stanie wydaje się mało realne. W tej sytuacji szybciej można się spodziewać bardziej liberalnego podejścia do pracodawców. Wszystkie zabiegi ułatwiające prowadzenie firmy to dobry krok na przyszłe miesiące. Celów jest kilka, jeden z nich to postawić budżet państwa na wyprostowane nogi. A już wiemy że spadek PKB jest nieunikniony, to oznacza że będzie mniej pieniędzy bieżące wydatki m.in. pensje dla sfery budżetowej, zasiłki itd.
Jak się przygotować na zmiany? Jeżeli prognozy się sprawdzą na rynku pracy pojawi się dodatkowy milion bezrobotnych. Czy wystarczy dla wszystkich zasiłków, czy będą dostępne kursy doszkalające do ponownej aktywizacji zawodowej? Czy jak znajdę się w grupie bezrobotnych czy będę miała problem ze znalezieniem pracy?
Do końca nie wiem jak sytuacja się rozwinie, osoby które są zmuszone do pozostania w domu, wolny czas mogą poświęcić na uzupełnienie swoich braków w CV. Czy istnieją jakieś kursy online które pomogą na zwiększenie swoich kompetencji w CV? Jak już wspomniałam na rynku pracy za kilka miesięcy może pojawić się większa konkurencja, i dla czytelniczek które zmierzą się z problemem bezrobocia zalecam przygotowanie mocnych dokumentów aplikacyjnych, CV i owszem listu motywacyjnego. Od czego zacząć? Może od przykładów – otokariera.pl/cv-wzor. Nie rezygnuj z listu motywacyjnego, nawet jak nie ma prośby w ofercie pracy warto taki dokument przygotować, przykłady – otokariera.pl/list-motywacyjny
Miejmy nadzieję że problem rozwiąże się tak nieoczekiwanie, jak na nas spadł, i w efekcie nie tylko nasze zdrowie, ale nasze budżety domowe na tym nie ucierpią.