Pierwsza połowa listopada to czas, kiedy można zbierać nasiona z łąk kwietnych, aby wysiać je wiosną przyszłego roku. Miasto Białystok, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprasza mieszkańców do korzystania z tej możliwości.
Przyroda powoli przygotowuje się do zimy, w związku z tym Miasto zaplanowało działania związane z utrzymaniem zieleni zorganizowanej. Pozwolą one zabezpieczyć nasze rośliny i przygotować je do przetrwania zimy w jak najlepszej formie. Do ważniejszych prac, jakie należy wykonać w nadchodzącym czasie, należy między innymi ostanie koszenie zieleńców w pasach drogowych i likwidacja łąk kwietnych i pól słonecznikowych. Wszystkie te prace mają być zrealizowane do końca listopada. Uprzątnięcie łąk kwietnych celowo zaplanowano w takim terminie po to, aby nasiona, które już są dojrzałe, zdążyły się wysiać, a ptaki mogły powyjadać pożywne nasiona słonecznika oleistego.
– Zapraszamy naszych mieszkańców do skorzystania z okazji i nazbierania na swoje potrzeby nasion, które można pozyskać na łąkach kwietnych – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Wiem, że w czasie pandemii nie jest to może najważniejsza sprawa, ale myśl o posianiu na wiosnę własnej łąki kwietnej może przynieść trochę radości.
Nasiona można zbierać na terenie wszystkich łąk kwietnych istniejących w naszym mieście, ale najlepsze efekty uzyskamy w następujących lokalizacjach: ul. J.K. Branickiego, księdza R. Jałbrzykowskiego, W. Raginisa, Plac R. Dmowskiego. Na białostockich łąkach kwietnych można znaleźć nasiona takich gatunków, jak len, kąkol, ślaz, nagietek, cynia, smagliczka, aksamitka, czy onętek kosmos.
Po zebraniu nasion należy je rozłożyć w suchym miejscu, najlepiej na arkuszu papieru, i wysuszyć. Po wysuszeniu nasiona trzeba oczyścić i wydobyć z gniazd nasiennych, torebek, koszyczków i innych form, w jakich występują, a następnie przechowywać w słoiku lub torebce.
Anna Kowalska (UmwB)
za bialystok.pl