W ostatnim artykule, który znajdziesz tutaj, zapraszałam Cię do cyklu, w którym będę przybliżała Ci ideę coachingu, w metaforze tańca. Dziś czas na pierwszy z nich, pod tytułem Z KIM TAŃCZYĆ?
Zanim zatańczysz z Coachem warto zastanowić się najpierw z kim warto zatańczyć ;).
Myśląc o tym, że chcę nauczyć się tańczyć pojawiały mi się w głowie pytania: jaki taniec chcę tańczyć? Jaką szkołę wybrać? Jak często chcę chodzić na zajęcia? Jaka cena będzie dla mnie do przyjęcia? Ile zajęć obejmuje dany kurs? Jakich osobowościowo trenerów szukam? Jakie doświadczenie mają? Odpowiedzi na te pytania doprowadziły mnie do wyboru szkoły do której chodzę.
Podobne pytania mogą pojawić Ci się w głowie przy wyborze Coacha. Na rynku znajdziesz wielu Coachów, którzy specjalizują się w bardzo różnych dziedzinach i mają bardzo różne doświadczenia.
Zanim zdecydujesz się na współpracę z danym Coachem warto zrobić wywiad zarówno w internecie jak i rzeczywistości i dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy:
I – Pytaj znajomych. Osiągnięcia Coacha można mierzyć zadowoleniem i efektami Klienta. Ja szukając szkoły tańca czytałam opinię o mojej szkole w internecie. Tak jak decydujesz się na wybór przedszkola dla swojego dziecka bądź wybór lekarza dla siebie pytając o opinię swoich znajomych, tak tutaj opinia o współpracy z danym Coachem jest również bardzo przydatną informacją. Oczywiści zawsze istnieje szansa, że Twój znajomy ma inne oczekiwania co do Coacha i szukał kogoś innego niż Ty. Ale zebranie feedbacku od osób współpracujących z danych Coachem daje ci pewien ogląd sytuacji.
II – Sprawdź jakie dotychczasowe doświadczenie ma Coach. Wybierając szkołę sprawdzałam od kiedy istnieje na rynku, jakie doświadczenia mają jej trenerzy. Jestem daleka do generalizacji, ze dobry Coach to tylko ten, który ma dużo godzin doświadczenia w pracy coachingowej z Klientami. Nie zawsze tak jest. Nie mniej jednak doświadczenie Coacha może doprowadzić Cię właśnie do rekomendacji Klientów z którymi pracował, czyli do dodatkowych informacji.
III – Dowiedz się jakie wykształcenie ma dany Coach. I tutaj znowu, nie zawsze ktoś kto ma skończone szkoły ma również umiejętności. Natomiast uwierz mi, ciężko jest być dobrym Coachem po weekendowym kursie coachingu. Sprawdź jaką szkołę reprezentuje dany Coach. Poczytaj o tej szkole. Sprawdź czy Coach jest członkiem jakiejś organizacji coachingowej. Te fakty mogą dać Ci podstawy do tego by przypuszczać, że Coach wciąż rozwija swój warsztat, jest aktywny w swojej branży. A to przekłada się na prawdopodobieństwo rzetelności i uczciwości w jego pracy.
IV – Sprawdź się z jakimi Klientami pracuje Coach. Ja wybierając szkołę tańca dołączyłam do tej, która miała już spore doświadczenia w uczeniu adeptów bachaty. Część Coachów na rynku specjalizuje się w pracy z daną grupą Klientów, np z racji ich własnych preferencji i doświadczeń. W procesie coachingu ważna jest tzw. chemia między Klientem a Coachem. Dobranie pasującej nam osobowościowo i zainteresowaniami osoby zwiększy szansę na dobrą relację i efektywność coachingu.
VI – Dopytaj o cenę procesu coachingu. Ceny na rynku kształtują się bardzo różnie. Każdy Coach wycenia indywidualnie wartość swojej działalności coachingowej. Warto w tym obszarze również zrobić wywiad. Pamiętaj tylko proszę by oceniając wartość procesu coachingu łączyć ją zawsze z tym co zawiera usługa. Cena i to co w ramach niej daje usługa coachingu są bardzo różne i czasem trudno je porównywać.
V – I wreszcie sprawdź, czy Coach jest Coachem 🙂 Mój trener bachaty jest trenerem, właścicielem szkoły tańca, ma lata nauki na swoim koncie. Robi to co kocha i widać to na sali. Coach to nie trener czy doradca (choć może nim być obok) Na rynku funkcjonuje wiele kursów, które uczą jak wykorzystywać umiejętności coachingowe np w pracy menadżera. To nie oznacza, że ten menadżer jest Coachem i będzie pracował z Tobą w procesie coachingowym. Sprawdź to dokładnie. Z racji dużego popytu na ten zawód wiele osób decyduje się na dołączenie coachingu do swojej oferty. To nie musi oznaczać, że się w tym specjalizują i są ekspertami w tej dziedzinie. Choć tak też może być.
Jak widzisz jest wiele elementów na które warto zwrócić uwagę przy wyborze Coacha dla siebie. Nie wszystkie kryteria wyboru są czarno-białe. Dlatego wielu Coachów, ja również, proponuje pierwszą sesję, tzw próbną za darmo. M.in. właśnie po to, byś mogła sprawdzić czy chcesz współpracować z danym Coachem. Coaching to dość głęboka relacja, dlatego warto przemyśleć swój wybór.
Autor: Monika Kliber – Certyfikowany Coach i Trener rozwoju osobistego. Więcej o autorce znajdziesz tutaj>>
Pozostałe artykuły autora:
Zatańcz z Coachem, czyli o coachingu inaczej. Zapowiedź cyklu.