Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Ze świadczenia tego mogą skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą, i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Prezentujemy 10 zasad, które musisz znać, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i zostajesz rodzicem.

1.    Zasiłek macierzyński jest wypłacany z ubezpieczenia chorobowego. Oznacza to, że zasady ubiegania się o zasiłek macierzyński, metoda obliczania wysokości zasiłku oraz terminy wypłacania są bardzo podobne, jak w przypadku zasiłku chorobowego.

2.    Przedsiębiorca jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym tylko pod warunkiem, że zgłosił się do tego ubezpieczenia i terminowo opłaca składki na to ubezpieczenie. Uwaga, nawet jednodniowe spóźnienie przelewu do ZUS powoduje automatyczne wykreślenie przedsiębiorcy z ubezpieczenia chorobowego, a tym samym przedsiębiorca, który spóźnił się z płatnością składek, nie ma prawa do ubiegania się o zasiłek.

3.    Z zasiłku macierzyńskiego najczęściej korzystają matki po urodzeniu dziecka. Warto jednak wiedzieć, że zasiłek ten przysługuje:

  • nie tylko kobietom, ponieważ po 14 tygodniach zasiłku (które obowiązkowo przysługują matce), rodzice mogą zdecydować, które z nich będzie pobierać świadczenie w kolejnych tygodniach; oznacza to, że ojciec może być na zasiłku macierzyńskim nawet 38 tygodni;
  • nie tylko z tytułu urodzenia dziecka – ponieważ takie same prawa mają rodzice, którzy przyjęli dziecko na wychowanie.

4.    Aby uzyskać zasiłek macierzyński, przedsiębiorca powinien dostarczyć do ZUS następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – jeżeli pobieranie zasiłku rozpoczyna się przed porodem (najczęściej jednak w okresie przed porodem kobiety korzystają z zasiłku chorobowego a nie macierzyńskiego),
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • wypełniony formularz ZUS Z-3b.

5.    Okres, za jaki przysługuje zasiłek macierzyński, zależy od ilości urodzonych dzieci przy jednym porodzie, i wynosi:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33, 35 i 37 tygodni – w przypadku urodzenia odpowiednio trojga, czworga, pięciorga i więcej dzieci.

6.    Po zakończeniu podstawowego okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, przedsiębiorca może zawnioskować o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, na okres maksymalnie:

  • 6 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 8 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci.

7. Po zakończeniu pobierania dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, rodzicowi – przedsiębiorcy przysługuje również zasiłek macierzyński za czas, w którym rodzicowi – pracownikowi przysługuje urlop rodzicielski. Maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego to 26 tygodni; wymiar ten można dobrowolnie zmniejszyć lub podzielić na części pomiędzy rodziców. Ważne: o zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego nie można się ubiegać, jeżeli poprzednie części zasiłku (macierzyński i dodatkowy macierzyński) nie były wykorzystane w całości. Pomiędzy kolejnymi częściami zasiłku nie może wystąpić nawet jednodniowa przerwa.

8. Ojcu dziecka, który jest przedsiębiorcą, przysługuje ponadto zasiłek macierzyński za czas, w którym ojcu – pracownikowi przysługuje urlop ojcowski. Wymiar tego urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. Z zasiłku tego ojciec może skorzystać w dowolnym terminie, lecz nie później, niż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

9. Wysokość zasiłku zależy przede wszystkim od tego, w jakiej wysokości przedsiębiorca opłacał składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w ciągu 12 miesięcy, poprzedzających rozpoczęcie korzystania z zasiłku, a dokładniej: od jakiej podstawy opłacał te składki. Obecnie minimalna podstawa opłacania składki chorobowej wynosi 2.247,60zł. Po obliczeniu średniej podstawy z 12 miesięcy, należy odjąć 13,71% – otrzymamy kwotę brutto zasiłku.

10.Obliczenie kwoty brutto zasiłku to jeszcze nie koniec obliczeń. Warto wiedzieć, że jeżeli rodzic – przedsiębiorca będzie się ubiegał o wypłatę zasiłku po kolei (w częściach), otrzyma: za zasiłek macierzyński i dodatkowy macierzyński 100%, a za zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego – 60% kwoty, obliczonej zgodnie z pkt.9.. Jeżeli natomiast rodzic – przedsiębiorca zawnioskuje od razu o wypłatę wszystkich zasiłków za maksymalne okresy, wtedy będą one wypłacane w wysokości 80% kwoty, obliczonej zgodnie z pkt.9.

.

Artykuł przygotowany przez ekspertów współtworzących oprogramowanie z linii Streamsoft PCBiznes.