Awarie systemu kanalizacyjnego mogą być niezwykle problematyczne. Zazwyczaj nie poradzimy sobie z nimi sami, a przynajmniej tak nam się wydaje. W niektórych sytuacjach nie warto jednak obawiać się i od razu wzywać fachowca – możemy swobodnie sami rozpoznać problem i się go pozbyć.
Co z tą wodą?
Usterki w instalacji wodnej mogą uprzykrzać codzienne życie, a niekiedy stanowią również poważne zagrożenie. Mały przeciek potrafi spowodować nieodwracalne szkody i narazić nas na długotrwałe działania naprawcze, ogromne straty finansowe i konflikty z sąsiadami. Warto więc znać podstawy działania naszego systemu, co może zapobiec przyszłym awariom. Również w razie usterki liczy się szybkość działania – być może sami będziemy w stanie określić problem i rozwiązać go niezwłocznie. W tej kwestii ważne jest to, abyśmy potrafili zdecydować, z jakim rodzajem awarii mamy do czynienia.
Przeciekanie wody
Jedną z najczęstszych usterek jest cieknący kran, spłuczka czy innego rodzaju przeciekanie wody z urządzeń sanitarnych. W wielu przypadkach taka awaria może być bagatelizowana, jednak znamienny jest fakt, iż prowadzi to do olbrzymich strat wody, a co za tym idzie również pieniężnych. Ważna jest więc nasza reakcja. Do wielu tego rodzaju usterek nie potrzebujemy jednak wzywać fachowca – sami możemy np. uszczelnić kran, wymienić baterię czy łatwo naprawić spłuczkę. Do większości tego typu działań zbędna jest nam specjalistyczna wiedza.
Nieszczelne rury
System kanalizacyjny może również funkcjonować nieodpowiednio przez źle połączone rury, ubytki w ich budowie, ich wiek oraz mechaniczne usterki, którym mogą ulec. Bywa, że tworzy się w nich dziura. Jeśli rury zamarzają, może być to wynik braku ich izolacji bądź umieszczenia ich w niedocieplonych miejscach. Niektóre usterki możemy zniwelować sami, jednak w wypadku poważniejszych awarii najlepiej będzie, gdy odłączymy główny dopływ wody i uzyskamy fachową pomoc lub chociaż zaciągniemy opinii znawcy. Niekiedy może zdarzyć się, że sami robimy dziurę w rurze, poprzez wiercenie w ścianie – unikniemy tego, wykorzystując czujniki czy przeglądając plany naszych instalacji wodnych.
Awarie w systemie kanalizacyjnym
Jeśli zauważymy, że z naszych kranów woda leci niezbyt mocno, może to oznaczać szereg problemów, które powodują zmniejszenie ciśnienia w rurach. W takiej sytuacji bacznie przyjrzyjmy się całemu systemowi wodnemu, do którego mamy dostęp, ponieważ przyczyną może być wyciek wody. Zmniejszone ciśnienie wody może doprowadzić do szeregu awarii, dlatego ważne jest abyśmy uzbroili się w wiedzę. Jak nie wezwać fachowca i rozwiązać problem z przepływem wody? Możesz dowiedzieć się tego tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/instalacja/instalacje-wodne/systemy-kanalizacyjne/jak-poprawic-cisnienie-wody-w-domowej-instalacji.html. Sami powinniśmy sobie również poradzić z zatkaniem się odpływów w rozmaitych urządzeniach sanitarnych.