Do tej pory wydawało Ci się, że zbudowanie atrakcyjnej sylwetki wymaga podjęcia dużego wysiłku fizycznego na siłowni, okupionego hektolitrami wylanego potu? Musisz więc wiedzieć, że możesz wzmocnić i wyrzeźbić niemal wszystkie partie mięśni, doświadczając wyłącznie przyjemnych chwil! Mowa o ćwiczeniach z użyciem tak zwanej piłki swiss ball.
Skąd pomysł na ćwiczenia z piłką?
Idea treningu z wykorzystaniem dmuchanej piłki pojawiła się po raz pierwszy w Szwajcarii w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Ćwiczenia zalecano jednak wyłącznie w celach rehabilitacji, co nie przełożyło się na codzienny styl życia Szwajcarów.
Swoją popularność piłki do ćwiczeń zawdzięczają natomiast Amerykanom, którzy zaczęli masowo praktykować treningi z jej wykorzystaniem w niemal każdym klubie fitness. Kwestią czasu musiało być już zatem przywędrowanie tego trendu do Europy Zachodniej, a następnie również do naszego kraju.
Dlaczego warto zacząć ćwiczyć?
Piłki rehabilitacyjne to doskonałe rekwizyty, które czynią proces treningu zdecydowanie bardziej efektywnym. O ich zakupie powinny pomyśleć zwłaszcza osoby po przebytych urazach kręgosłupa, a także zmagający się z wadami postawy. Tego typu ćwiczenia nie niosą ze sobą w zasadzie jakichkolwiek przeciwwskazań. Mogą je wykonywać wszyscy niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy kondycji organizmu. Żadnego ograniczenia nie stanowi ponadto przestrzeń, gdyż trening można podjąć zarówno na sali fitness, w mieszkaniu, czy na terenie przydomowego ogrodu, korzystając ze świeżego powietrza.
Odpowiednio dobrana piłka do ćwiczeń pozwala ponadto przeprowadzić trening koordynacji ruchowej oraz równowagi. Systematyczne ćwiczenia wpływają zarazem pozytywnie na elastyczność mięśni, pozwalając skutecznie je rozciągnąć, a tym samym zwiększyć ich elastyczność. Odpowiednie sekwencje ćwiczeń pozwalają jednocześnie poprawić ukrwienie organizmu, pozbyć się nadmiarowej tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim ukształtować głębokie mięśnie ciała.
W jaki sposób dobrać piłkę?
Aby trening mógł przynieść jednak wymierne rezultaty, należy podejść z dużą starannością do kwestii doboru piłki rehabilitacyjnej. Ważne jest w tym miejscu zwłaszcza odpowiednie dopasowanie średnicy do własnego wzrostu, a następnie zwrócenie uwagi na pozycję ciała podczas przyjęcia pozycji siedzącej. Kąt pomiędzy łydką a udem powinien wówczas wynieść dokładnie 90 stopni.
W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego piłka do ćwiczeń została wykonana. Istotnym parametrem jest w tym miejscu jego wytrzymałość, a także stopień twardości i sprężystości. Nie może mieć miejsca przede wszystkim taka sytuacja, że podczas siadania czy leżenia na piłce, ta zapada się pod ciężarem naszego ciała.
Standardy bezpieczeństwa
Wysokiej jakości piłki rehabilitacyjne zwykle są wykonane z solidnej pianki PCV lub tak zwanego tworzywa „antywybuchowego”. W drugim z wymienionych przypadków mamy do czynienia z piłką ABS, z której w bardzo wolnym tempie uchodzi powietrze, co zwiększa stopień bezpieczeństwa.
Piłka rehabilitacyjna stosowana w okresie rekonwalescencji powinna zarazem spełniać określone wymagania medyczne. Wiążą się one nie tylko z jej niezawodnymi parametrami technicznymi, lecz także chociażby właściwościami antyalergicznymi.
W przypadku osób ze schorzeniami kręgosłupa świetnie sprawdzi się natomiast piłka do masażu, która posiada na swej powierzchni charakterystyczne wypustki. Pozwalają one poprawić ukrwienie, a także przyjemnie zrelaksować obolałe ciało. Dla dziecka najlepszym wyborem okaże się zaś piłka do ćwiczeń typu skoczek, wyposażona w dodatkowe uchwyty.
Zasady pompowania piłek
Po dokonaniu wyboru wymarzonej piłki do ćwiczeń, trzeba jeszcze pamiętać o zasadach jej prawidłowego uzupełniania powietrzem. Kluczowa zasada polega na tym, że piłki rehabilitacyjne nigdy nie powinny być od razu pompowane do pełna. Należy najpierw uzupełniać je w około 80 procentach, a następnie odczekać około 12 godzin, by móc już dążyć do osiągnięcia maksymalnie 95% napełnienia.
Piłka rehabilitacyjna zapewnia zatem niemal nieskończenie wiele korzyści, a ćwiczenia z jej wykorzystaniem to w zasadzie sama przyjemność. Jeżeli jednak nie mamy czasu ani ochoty na ćwiczenia, wówczas piłka może być również używana do siedzenia, zwłaszcza w celu wygodnej i ergonomicznej pracy przy komputerze.
Materiał inspirowany przez Prolis i ich piłki rehabilitacyjne, czyli przez sklep mający w swojej ofercie gry edukacyjne oraz szereg akcesoriów rehabilitacyjnych dla dzieci.