Ze zmarszczkami można walczyć na wiele sposobów. Na pewno należy dbać o skórę samodzielnie, za pomocą codziennej pielęgnacji i troski o własne ciało. Powszechnie wiadomo, że trzeba używać kremów z filtrem, nie palić (lub przynajmniej ograniczyć palenie), zdrowo się odżywiać (codziennie jeść owoce i warzywa), pić dużo wody, stosować kremy i balsamy nawilżające.
Te starania na pewno pomogą utrzymać skórę w dobrym stanie przez dłuższy czas. A co z korzyściami, płynącymi z zabiegów medycyny estetycznej? Zapomnieć o nich? Raczej dać im szansę! Przy dzisiejszym poziomie medycyny estetycznej nie są one bardzo inwazyjne, a dają możliwość zachowania młodzieńczego wyglądu przez jeszcze dłuższy okres. Szczególnie, gdy skorzystamy z nich jak najwcześniej.
Jednym ze środków, na bazie którego tworzone są preparatu do wypełniania zmarszczek, jest toksyna botulinowa, powszechnie znana jako Botox. To ostatnie określenie – dziwnym i niesłusznym trafem – stało się synonimem urody typu „lalka Barbie”. Jest to stereotyp zupełnie błędny i niesprawiedliwy. Zabiegi z wykorzystaniem Botoxu przynoszą bowiem bardzo naturalne i estetyczne efekty.
Toksyna botulinowa to oczyszczone białko, które jest w niewielkich ilościach wprowadzane za pomocą iniekcji do mięśnia, gdzie następuje proces jego „relaksacji”, którego efektem jest wygładzenie zmarszczek mimicznych. Świetne efekty daje Botox w połączeniu z preparatami na bazie kwasu hialuronowego. Przy użyciu obu środków można doskonale zredukować zmarszczki mimiczne i statyczne, ponadto efekty odmładzania dzięki tej kombinacji będą utrzymywać się znacznie dłużej.
Botulina, inaczej zwana jadem kiełbasianym, to naturalnie występująca toksyna. I warto o tym pamiętać, rozważając zabiegi z jej wykorzystaniem. Nie wstrzykujemy sobie – jak mówią czasem przeciwnicy Botoksu – niczego sztucznego, żadnej chemii. Naturalna substancja zwiotcza lekko mięśnie mimiczne, dzięki czemu zmarszczki wygładzają się, a efekt utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy.
Zabiegom z wykorzystaniem botuliny można poddawać się 2-3 razy w roku. Lekarz medycyny estetycznej poinformuje o wszelkich przeciwwskazaniach do zabiegu, należą do nich m.in. zbyt młody lub dojrzały wiek, alergie, choroby mięśni, ciąża i laktacja czy różne choroby.
Co można poprawić przy pomocy Botoxu? Wykorzystuje się go do wygładzania twarzy, a dokładniej do redukcji zmarszczek nosowo-wargowych, bruzd w kącikach ust, „zapadniętych” policzków oraz do niwelowania zmarszczek w okolicach policzków i podbródka. Ponadto za pomocą Botoxu poprawia się kontur ust.