Produkcja gier w Polsce nabiera rozpędu. Branża gamedev pozostaje obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Według niektórych danych z branżą tą związanych jest około 15 tysięcy osób. Polskie gry są doceniane na całym świecie za innowacyjną zawartość i jakość, która pozwala im konkurować na globalnym rynku.
Popularne gry polskiej produkcji
Deweloperzy tylko w ciągu ostatnich kilku lat zaprezentowali dziesiątki znaczących projektów, z których najpopularniejsze to:
- Wiedźmin 3: Dziki Gon
- This War of Mine
- Dying Light
- Cyberpunk 2077
- Frostpunk
Wiele z tych gier stało się globalnymi bestsellerami. Szczególnie dotyczy to Wiedźmina 3: Dziki Gon, który znalazł się wśród 10 najlepiej sprzedających się gier w historii.
Perspektywy dla tej branży w Polsce są bardzo dobre. Do końca 2024 roku globalna wartość branży osiągnie 218 miliardów dolarów. Obecnie wiele uczelni w kraju kształci specjalistów dla sfery gamdevu.
Dane statystyczne
W Polsce zarejestrowanych jest około 500 firm tworzących gry na komputery PC, konsole i do kasyn online. Ich liczba wzrosła niemal trzykrotnie w ciągu zaledwie dziesięciu lat. Na liście tej znajdują się nie tylko duże międzynarodowe studia, ale także mali podwykonawcy. W segmencie gamdevu pracuje około 15 tys. osób – to trzeci wynik w Europie.
8% specjalistów to obcokrajowcy, 25% to kobiety. Wszyscy są aktywnie zaangażowani w tworzenie gier o różnych profilach. Uczelnie techniczne i małe ośrodki edukacyjne uruchamiają nowe kursy szkolące specjalistów w 250 obszarach. Obejmują one programowanie, informatykę i matematykę techniczną.
Największy producent gier w Polsce
To miejsce zajmuje obecnie CD-Projekt. Spółka jest nawet notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Według statystyk kapitalizacja studia wynosi 12,6 miliarda złotych. Nie jest to jedyna firma z branży produkcji gier reprezentowana na GPW – jest ich około 90.
Większość produkcji trafia na eksport (96%). Głównym rynkiem zbytu są Stany Zjednoczone. Najbardziej znaczący przełom w branży gier nastąpił w 2020 r., kiedy eksport przekroczył liczbę produktów IT wytwarzanych lokalnie.
Oprócz tradycyjnych gier wideo w kraju rozwija się branża iGaming. Twórcy automatów do gier często czerpią pomysły z gier wideo. Największym z takich deweloperów jest Wazdan, który jest prawdopodobnie znany wielu fanom hazardu.
Aby zrozumieć popularność gier od tego dostawcy, wystarczy przestudiować strony z recenzjami kasyn online. Nasi autorzy postanowili to zrobić i znaleźli PolskieKasyna.BIZ, największe źródło informacji o grach hazardowych w Polsce, na pierwszym miejscu wyszukiwarki. Jeśli weźmiemy pod uwagę 10 najbardziej znanych kasyn w kraju, gry od Wazdana można znaleźć niemal wszędzie.
Przyszłość branży gier
Całkowite przychody w tej sferze wzrosły o 250% w ciągu ostatnich pięciu lat. Pomimo tak optymistycznych danych, Polska nadal pozostaje w tyle za wieloma krajami europejskimi pod względem wynagrodzeń deweloperów. Jest przestrzeń do wzrostu i rozwoju.
Cykl zarabiania na projekcie gry rozciąga się najczęściej na 2-3 lata. Prowadzi to do okresowych wahań przychodów. Zdarzają się gry, które w ogóle nie znajdują swoich odbiorców. W rezultacie firmy, po wydaniu wszystkich pieniędzy, ogłaszają upadłość. Władze muszą jakoś walczyć z tą negatywną dynamiką.
Wsparcie dla polskich firm
Rząd wspiera polskich przedsiębiorców i pomaga im wejść na rynek międzynarodowy. Jest to jeden z najważniejszych kroków w kierunku poprawy sytuacji w branży. Oczywiście studia tworzące gry muszą przejść różne kontrole, zanim otrzymają wsparcie finansowe od rządu i zagranicznych kontrahentów.