Wszystkie zalety skóry

W damskiej garderobie nie może zabraknąć wielu par butów. Modne obuwie można nosić na różne okazje, a nawet kolekcjonować. Niektóre takie egzemplarze kupuje się z nastawieniem na jeden sezon, więc głównym kryterium wyboru jest oczywiście uroda. Inne trafiają do posiadaczek z uwagi na wysoką jakość i trwałość. Buty na lata najczęściej są wykonane ze skóry.

Kolorów moc

Buty damskie skórzane nie muszą wyglądać banalnie, być może taka sytuacja miała miejsce kiedyś, ale w dzisiejszych czasach skórzane obuwie występuje we wszystkich kształtach i kolorach. Im wyższa jakość produktu, tym dłużej oczywiście można cieszyć się jego barwą. Butów skórzanych nie oszczędza się, nosząc tylko na specjalne okazje, ale traktuje jako obuwie codzienne i na każde wyjście. Dlatego tak ważna jest jakość – kolorowe buty trudniej jest odpowiednio konserwować, nietrwała barwa szybko więc da się we znaki. Drogie i markowe buty nie ścierają się z uwagi na częste użytkowanie ani na warunki atmosferyczne.

Ceny, ceny…

Nowoczesne buty damskie mogą kosztować krocie, ale przeważnie jest to bardzo opłacalny wydatek. Osoby dorosłe mają już ustalony rozmiar nogi (z wyjątkiem sytuacji, gdy noga np. puchnie lub podlega pewnym urazom), mogą więc nabywać nawet droższe buty, chcąc w nich chodzić przez kilka lat. Pewną kwestię może tu odgrywać moda. Modnych butów damskich skórzanych w sklepach jest bardzo dużo, ale wybór takich, które się nie „przejedzą” w następnym sezonie, bywa trudny. Najlepiej sprawdzają się wtedy klasyczne modele, znane i cenione od lat. Niestety, czasami kosztują naprawdę dużo, są jednak atrakcyjne i wyjątkowo trwałe.

Właściwa konserwacja

Skóra jest tworzywem trwałym i łatwo poddającym się konserwacji, ale musi być ona prawidłowa. Posiadając drogie buty damskie skórzane, trzeba o nie dbać zarówno podczas używania, jak i w okresie, kiedy nie są noszone. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów: wysokiej jakości pastę do butów, odpowiednie ściereczki, prawidła i opakowanie, w którym umieścimy buty, żeby oczekiwały na swój sezon. Pasty używa się regularnie, można na przykład co tydzień „pucować” obuwie, ewentualnie częściej lub rzadziej, w razie konieczności. Nie należy nakładać jej zbyt dużo. We wnętrze butów skórzanych włożyć można na przykład dużo zmiętych starych gazet bądź zastosować prawidła – zabezpieczy je to przed odkształceniami.

Szyk i styl

Wiadomo powszechnie, że produkty ze skóry prezentują się bardzo dobrze w przeróżnych stylizacjach. Naturalny połysk skórzanych butów, odpowiednio podkreślony resztą stroju, może rzucić się w oczy osobom zwracającym uwagę na subtelną elegancję. Ważne, żeby obuwie było zawsze czyste i zadbane – to coś na kształt wizytówki. Na wygląd butów ma wpływ zarówno sposób i częstotliwość ich noszenia, jak i przechowywanie czy konserwacja. Osoby, które mają tzw. ciężki chód bądź poruszają się niezbyt elegancko, mogą mieć problemy z właściwym kształtem butów. Można sobie z tym radzić, korygując przed lustrem poruszanie się i implementować te nawyki także po wyjściu z domu.

Zakup butów skórzanych powinien być przemyślany. Niektóre takie modele będą z nami przez lata, więc jeśli okażą się niewygodne lub niekoniecznie zgodne z gustem, na pewno jeszcze niejednokrotnie będziemy na nie narzekać, mimo niewątpliwie wysokiej jakości. Kupując obuwie na jeden sezon, można zdecydować się na coś tańszego, chyba że interesują nas tylko krzyki mody i egzemplarze najdroższe z oferowanych. W przypadku obuwia dla dzieci, których nogi jeszcze rosną, nawet nie zaleca się inwestowania w skórę.

Źródłem tekstu była strona ButyNaTopie.pl i ich buty skórzane (zarówno damskie, jak i męskie).