Wieczorne rytuały przed snem – jak położyć malucha do spania?

Wielu rodziców ma potworne problemy każdego wieczora, żeby ich pociechy grzecznie i spokojnie położyły się spać. Pomimo szczerych chęci dorosłych maluchy szaleją jeszcze przez kilka godzin, zamiast śnić kolorowe sny. Czy istnieją jakieś sposoby na to, żeby przygotować dzieci do wieczornego odpoczynku? Niestety nie ma jednej konkretnej metody, ale istnieje szereg dużych i małych rytuałów, które nie dość, że pomagają w szybszym zaśnięciu, to także dają szansę na zbudowanie własnych przyjemnych zwyczajów, wyczekiwanych przez każdą ze stron. Co zatem mogą zrobić rodzice, żeby wieczorne usypianie przestało być aż tak wielkim wyzwaniem?

Stałe punkty w ciągu dnia i wieczora – rutyna w życiu malucha

Dorośli bardzo często uwielbiają niespodzianki, a nie przepadają za rutyną dnia codziennego. U dzieci jednak kwestia stałego planu jest odbierana zupełnie inaczej.

Maluch czują się bezpieczne, gdy mają jasno określone granice, a dzień ma stały plan. Wprowadzenie i realizowanie ściśle określonych punktów (również tuż przed położeniem się spać), które następują po sobie, daje maluchom wrażenie, że wszystko jest w porządku. A to z kolei przekłada się na spokój i świadomość, co się będzie działo w niedługiej przyszłości. Dzięki temu dziecko zdecydowanie łatwiej zasypia.

Spokój przed snem – sposób na szybkie zaśnięcie

Jeśli zależy nam na szybkim zaśnięciu naszego małego odkrywcy, warto zadbać o to, żeby aktywności w drugiej części dnia były raczej spokojne i niezbyt intensywne.

Wybierzmy się na długi, spokojny spacer, poczytajmy książkę, wspólnie ułóżmy układankę. Zabawę w berka lub tańczenie do ulubionej piosenki lepiej odłożyć na przedpołudnie dnia następnego.

Wielu rodziców myśli, że jeśli wystarczająco zmęczą malucha tuż przed snem, to łatwiej zaśnie. Wprost przeciwnie. Dziecko po nadmiernym wysiłku nie będzie w stanie zasnąć, a w zamian za to zacznie być mocno rozdrażnione ze względu na narastające zmęczenie.

Gdy nasza pociecha leży już w łóżku, postarajmy się ograniczyć do zupełnego minimum bodźce, które mogłyby rozpraszać małego zasypiacza. Warto wyeliminować nadmiar zabawek, wyłączyć radio lub telewizor, a także zadbać o to, żeby w pobliżu nie było zbyt wielu osób. Wszystkie te elementy mogą bowiem odwracać uwagę dziecka i sprawiać, że nieustannie się rozbudza, zamiast spokojnie usnąć.

Jedna ukochana zabawka

Wiele dzieci zasypia ze swoją ukochaną zabawką i nie ma w tym naprawdę nic złego. Dzięki niej czują się bezpieczniej i nie obawiają się nocnych strachów lub ciemności.

Warto zatem zadbać zawsze o to, żeby ten ulubiony przedmiot, może to być na przykład pluszak lub kocyk, były zawsze pod ręką.

Wspólne poznawanie baśniowych opowieści

Przed samym snem świetnym pomysłem jest przeczytanie bajki na dobranoc. Wielu rodziców rezygnuje z tego rytuału, włączając audiobooka. A to jednak nie jest to samo.

Czytanie bajek dziecku pozwala zbudować niesamowitą więź, sprawia, że wreszcie mamy czas tylko dla siebie. A przy tym maluch czuje się zdecydowanie bezpieczniej, gdy widzi, że zasypia tuż obok mamy lub taty, którzy opowiadają mu ciekawe historie.

Lampka nocna – czy zostawiać włączone światło?

Tuż przy łóżku dziecka warto postawić małą lampkę nocną. Wiele, mocno zróżnicowanych modeli można obecnie znaleźć w sklepach, dzięki czemu bez trudu udaje się wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Co takiego zyskujemy? Przede wszystkim rozpraszamy ewentualne nocne strachy, co przekłada się na spokojniejszy sen naszego dziecka. Dodatkowo lampka przydaje się, jeśli maluch przebudzi się w nocy i będzie chciał wstać z łóżka. Odrobina światła zapewni mu bezpieczne przemieszczanie się, a przy tym nie będzie raziło w oczy.

Budowanie rytuałów – proces, który wymaga czasu

Nie od razu Rzym zbudowano i tak samo jest w przypadku maluchów, które niechętnie kładą się spać. Przyzwyczajanie ich do tego może wymagać sporej dawki cierpliwości. Stosowanie się jednak do powyższych wskazówek naprawdę pomaga i pozwala stworzyć przyjemne rytuały, budujące piękną więź między dzieckiem a rodzicami.

Wykażmy się zatem dużą dawką cierpliwości oraz konsekwencji, a w nieodległej przyszłości zobaczymy pozytywne rezultaty, równocześnie budując własne rytuały, które staną się fenomenalnym krokiem na drodze do ciepłej i głębokiej relacji z dzieckiem. A tymczasem: naprawdę dobrych snów!

***

Potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia do pokoju dziecka? Sprawdź, co sugerują eksperci na stronie Wozki-Foteliki.pl, pełnej pomysłów i porad dla wszystkich rodziców.