Pora rozpocząć sezon wakacyjny, ale nie każdemu wskazane jest plażowanie a nawet dłuższe przebywanie na słońcu Mowa tu oczywiście o dzieciach do trzeciego roku życia. Wymagają one szczególnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź jak prawidłowo chronić malucha przed słońcem.
Dzieci do trzeciego życia wymagają starannej ochrony przed słońcem. Dlaczego? Ich skóra jest szczególnie wrażliwa na działanie promieniowania ultrafioletowego, ponieważ nie wykształcił się w niej jeszcze specjalne, naturalne mechanizmy ochronne. Nadmiar promieni słonecznych docierających do skóry w okresie wczesnego dzieciństwa może w późniejszych okresach powodować poważne konsekwencje. Wystarczy dwukrotne oparzenie słoneczne w dzieciństwie i ryzyko wystąpienia czerniaka w przyszłości zwiększa się dziesięciokrotnie.
Inne negatywne konsekwencje zbyt długiej ekspozycji skóry dziecka na słońce to między innymi zwiększone ryzyko wystąpienia przebarwień czy znamion barwnikowych. Niekiedy tylko kwadrans spędzony w pełnym słońcu może spowodować rumień na skórze, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do poparzeń słonecznych.
Sposoby na skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi są różne i zależne od sytuacji. I tak, kiedy spacerujemy z dzieckiem, które jeszcze nie siedzi, w wózku głębokim, w słoneczne dni warto zadbać o parasolkę przy wózku. Taka parasolka o wiele lepiej sprawdzi się niż rozłożona budka gondoli, bo oprócz cienia zapewnia także przepływ powietrza. Nie ma potrzeby zakładać dziecku leżącemu w wózku czapeczki, ale koniecznie trzeba dopilnować tego, by odkryte części ciała malucha, takie jak rączki czy buzia, były posmarowane kremem ochronnym.
Jeśli korzystasz z nosidełka, nie zapomnij przed wyjściem z domu posmarować całego ciała dziecka kremem ochronnym. Letnie ubranka zrobione są z cienko tkanego materiału, przez który bez problemu przenikają promienie ultrafioletowe. Obecnie dostępne są także specjalne ubranka z filtrem – uszyte z włókna odbijającego promieniowanie UV. Przed wyjściem na spacer z dzieckiem w nosidełku załóż mu na głowę kapelusik lub czapkę z daszkiem, a także dokładnie posmaruj uszy bądź kark kremem – w zależności od tego jak nosisz malucha.
W szczególnie upalne dni niewskazane jest spacerowanie w pełnym słońcu – lepiej wybierać zacienione alejki, na przykład w parku. Na zewnątrz z dzieckiem w gorące dni trzeba wychodzić rano lub późnym popołudniem – w żadnym wypadku zaś między 11 a 15, kiedy promieniowanie jest największe.
Niemowlak na plaży
Aby należycie chronić dziecko przed słońcem na plaży, trzeba skórę całego ciała malucha nasmarować kremem i ubrać do w przewiewne ubranka. Ważne, aby na głowie twojej pociech znalazł się kapelusik albo czapka z osłoną karku. Na plażę można ubrać dziecko w kostium kąpielowy z filtrem UV (sklepie można znaleźć modele takich kostiumów przeznaczone nawet dla trzymiesięcznych maluchów). Szczególna ochrona na plaży jest potrzebna, ponieważ aż 17 % promieni słonecznych odbija się od piasku.
Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze pół roku to na plaży może przebywać tylko w miejscach zacienionych. Najlepszym pomysłem jest ułożenie dziecka w wózku pod parasolką bądź na kocyku pod parasolem plażowym albo w namiocie plażowym.
Jeśli wchodzisz z maluchem do wody, po wyjściu koniecznie je wytrzyj. Krople wody, które pozostaną na skórze dziecka będą działały jak soczewka i zwiększały działanie promieni, Po wytarciu dziecka trzeba je po raz kolejny natrzeć kremem. Jakim? Przeznaczonym specjalnie dla dzieci, ponieważ takie kosmetyki z filtrami nie wnikają skórę. Na jej powierzchni tworzą warstwę, która odbija promienie słoneczne. Niemowlęta należy smarować kremem z filtrem SPF 50+, chroniącym i przed UVA, i przed UVB. Aplikację grubej warstwy kremu należy powtarzać co około 2 godziny.
Artykuł przygotowano we współpracy z pieluszkowo.com/kategoria-produktu/nosimy/nosidla/