W Białymstoku rozpoczęła się współpraca na rzecz walki z wirusem HPV

W Białymstoku zainicjowano współpracę na rzecz przeciwdziałania wirusowi HPV. Wojewoda podlaski, marszałek województwa, prezydent miasta, podlaski kurator oświaty oraz Fundacja SEXEDPL podjęli wspólne działania w ramach kampanii promującej szczepienia w szkołach.

W piątek, 13 grudnia, podpisano list intencyjny formalizujący współpracę w zakresie edukacji i promocji szczepień przeciwko HPV w placówkach szkolnych. Dokument sygnowali: założycielka Fundacji SEXEDPL Anja Rubik, wojewoda Jacek Brzozowski, marszałek Łukasz Prokorym, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki oraz podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło. Fundacja SEXEDPL od marca 2024 roku prowadzi ogólnopolską kampanię „Bye Bye HPV”, której celem jest zwiększenie świadomości na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz zachęcanie do profilaktycznych szczepień dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Statystyki są przerażające. Codziennie sześć kobiet dowiaduje się o raku szyjki macicy, a cztery umierają z powodu nowotworu. Ale HPV może powodować również nowotwory u mężczyzn, między innymi krtani i gardła, dlatego tak ważne jest szczepienie wszystkich, bez względu na płeć. Szczepienia to inwestycja w nasze zdrowie i naszą przyszłość, dlatego zachęcamy wszystkich rodziców, aby zaszczepili swoje córki i swoich synów – powiedziała Anja Rubik.

Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w programie szczepień dają możliwość znaczącego ograniczenia transmisji wirusa HPV i zmniejszenia liczby zachorowań na nowotwory związane z tym patogenem. Wspólne działania przedstawicieli władz województwa podlaskiego oraz Fundacji SEXEDPL mają na celu dotarcie do szerokiego grona odbiorców, w tym przede wszystkim do rodziców dzieci w wieku szkolnym, z informacjami na temat profilaktyki HPV.

Fundacja podkreśla, że szczepienia organizowane w szkołach stanowią wygodny sposób zadbania o zdrowie najmłodszych. Kampania „Bye Bye HPV” ma na celu szerzenie wiedzy o dostępności bezpłatnych szczepień dla dzieci w wieku 9-14 lat oraz zachęcanie rodziców do podejmowania świadomych decyzji dotyczących ochrony zdrowia swoich dzieci. Kolejnym etapem działań będzie kampania informacyjna skierowana do rodziców, wspierana przez aktywności edukacyjne na poziomie lokalnym oraz obecność ekspertów w mediach.

– Miasto Białystok włącza się w kampanię „Bye Bye HPV”. Bardzo ważne jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat tego wirusa, który powoduje choroby nowotworowe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Co najważniejsze – możemy zapobiegać temu zagrożeniu szczepiąc się i w ten sposób ratować życie. Dlatego Miasto aktywnie będzie uczestniczyć w promowaniu szczepień – tej profilaktycznej formy ochrony zdrowia i życia nas wszystkich – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Sformalizowanie działań poprzez podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy w tym temacie to krok w dobrą stronę. Skoordynowane działania będą miały większą siłę przekazu. Bez wahania angażujemy się w tę akcję, podobnie jak w wiele innych kampanii związanych ze zdrowiem, które organizujemy, współtworzymy i lub wspieramy.

Po podpisaniu listu intencyjnego odbyło się spotkanie dyrektorów szkół podstawowych z organizatorami kampanii, podczas którego przedstawiono założenia projektu „Bye Bye HPV” oraz omówiono zagrożenia związane z wirusem HPV i chorobami, które może wywoływać. Szczegółowe informacje o HPV i szczepieniach są dostępne na stronie internetowej Fundacji SEXEDPL.

 

Źródło informacji i zdjęcia: www.bialystok.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.