Ulewanie u niemowlaka nie zawsze oznacza coś złego, a jednak matki często zamartwiają się tym symptomem i traktują go jako objaw choroby. Tymczasem warto wiedzieć, że problem ulewania spotyka aż co drugie niemowlę i zazwyczaj nie jest groźne. Przyczyny ulewania
Najczęstszą przyczyną ulewania u niemowląt jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Przez niektórych zjawisko to zwane jest refluksem fizjologicznym. Przełyk dziecka nie jest jeszcze rozwinięty na tyle dobrze, by prawidłowo transportować pokarm do żołądka, zaś zwieracz, oddzielający przełyk od żołądka, za słabo się zaciska. Dlatego właśnie niektóre dzieci ulewają część pokarmu po jedzeniu. Inne przyczyny ulewania to łapczywe jedzenie maluszka (wtedy połykane powietrze wydobywa się wraz z częścią pokarmu z powrotem) lub błędnie odczytywany przez mamę częsty płacz dziecka, która odbiera go jako głód i zbyt często karmi swoje dziecko.
Jak sobie radzić?
Jest kilka sprawdzonych metod, które pomagają załagodzić ulewanie u niemowląt. Dobrze jest po ulaniu wytrzeć buzię dziecka (np. wacikiem nasączonym wodą) i podać mu do picia trochę wody. Można również nasmarować mu okolice ust kremem, by chronić buzię przed podrażnieniem przez serwatkę. Przez jakiś czas po karmieniu należy nosić dziecko w pozycji pionowej, opierając je na swoim ramieniu (najlepiej zabezpieczonym pieluszką) aż do momentu, kiedy dziecku „się odbije”. Jeśli długo do tego nie dochodzi, można położyć maluszka na boku – w razie ulania pokarm wyleci wtedy z buzi i nie będzie zagrażał zakrztuszeniem. Dobrą metodą jest masaż brzuszka przed karmieniem, który pobudza pracę jelit. Istnieją też specjalne mleka modyfikowane (jeśli dziecko nie jest karmione piersią), które zapobiegają ulewaniu pokarmu. Są one oznaczone symbolem A.R i podawane dzieciom z tendencją do ulewania bądź stwierdzonym refluksem żołądkowo-przełykowym.
Kiedy do lekarza?
Przy nieszkodliwym ulewaniu pokarm wypływa z ust powoli, a dziecko nie odczuwa przy tym bólu. Jeśli jednak po karmieniach często dochodzi do chlustania pokarmem pod dużym ciśnieniem, a dziecko jest niespokojne, często płacze przy jedzeniu, nie chce ssać i przebywać w pozycji leżącej, to znak, że przyczyną ulewania może być choroba (najczęściej refluks żołądkowo-przełykowy). Wtedy koniecznie należy udać się do pediatry, który zastosuje odpowiednie leczenie.