Niemcy, obok krajów Skandynawskich, to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów zarobkowych wybieranych przez Polaków. Podpowiadamy, jakie czynniki powodują, że praca u naszych zachodnich sąsiadów cieszy się aż tak dużą popularnością.
Po pierwsze – umowa o pracę dla każdego pracownika
To bardzo duży plus pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecki pracodawca zobowiązany jest do podpisania z pracownikiem umowy o pracę. Wyróżniamy jej trzy rodzaje: pisemny, ustny oraz tzw. stillschweigend, czyli milcząca zgoda. Najbardziej popularna jest oczywiście pisemna umowa o pracę – to swego rodzaju zabezpieczenie zarówno dla pracownika, jak i dla przełożonego. Co musi znajdować się w naszym kontrakcie? Przede wszystkim miejsce wykonywania pracy, warunki wynagradzania, czas trwania umowy, chorobowe oraz szczegółowe warunki wypowiedzenia umowy.
Po drugie – atrakcyjne stawki godzinowe
Jednym z czynników, który skutecznie przyciąga polskich pracowników do Niemiec, jest bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Jego dokładne warunki muszą znaleźć się na umowie o pracę. Warto pamiętać, że płaca minimalna u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 9,19 euro za godzinę, a stawka ta wzrośnie do 9,35 euro od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej w Niemczech nie obowiązywały sztywne przedziały minimalnych płac godzinowych, a wysokość wypłaty ustalało się indywidualnie z pracodawcą. Określenie minimalnej stawki godzinowej pozwala Niemcom znaleźć się na szczycie listy najbardziej atrakcyjnych finansowo pracodawców. Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 1557 euro, co w przeliczeniu na polskie złotówki daje nieco ponad 6500 zł miesięcznie. Dla porównania – miesięczna płaca minimalna na pełen etat w naszym kraju wynosi niespełna 2300 zł.
Takie warunki finansowe sprawiają, że od kilku lat Niemcy są jednym z najczęściej wybieranych kierunków wyjazdów zarobkowych przez Polaków. W zdecydowanej większości nasi rodacy decydują się na indywidualną przeprowadzkę, a rodzina pozostawiona w kraju jest regularnie wspierana za pomocą przelewów. Tani przelew z Niemiec do Polski oferuje firma wyspecjalizowana w zagranicznych transakcjach. Tego typu operacje możemy zlecić na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-niemiec-do-polski. Tani przelew z Niemiec do naszego kraju wykonany w ten sposób charakteryzuje się szybkością operacji oraz niewielkimi opłatami prowizyjnymi. Usługi oferowane przez firmy obsługujące międzynarodowe transakcje są w tej chwili bezkonkurencyjne dla tradycyjnych banków.
Po trzecie – ubezpieczenie oraz dni wolne od pracy
Każdy pracownik podejmujący pracę na terenie Niemiec zobowiązany jest do zarejestrowania w tamtejszej kasie chorych, do których odprowadzane są comiesięczne składki. Obowiązek rejestracji spoczywa na pracodawcy, jednak to pracownik musi wskazać interesującą go kasę chorych. To ważny element otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ wybranej kasy nie można zmienić przez okres kolejnych 18 miesięcy.
Ubezpieczonemu pracownikowi przysługuje oczywiście chorobowe, ubezpieczenie emerytalne, pielęgnacyjne oraz powypadkowe. Ważnym elementem każdej umowy o pracę podpisanej w Niemczech jest kwestia dni urlopowych. Ustawowo nie może być ona mniejsza niż 20 dni roboczych w ciągu roku, jeśli pracownik zatrudniony jest na pełen etat (5 dni pracy w tygodniu). Urlop można negocjować z pracodawcą podczas podpisywania kontraktu. Bardzo często zdarza się, że zatrudniony otrzymuje 24 dni urlopu do rozdysponowania.