Odważniki kettlebell na dobre zadomowiły się we wszystkich siłowniach i klubach fitness. Bardzo często można zobaczyć ich wykorzystanie podczas zajęć crossfitu, ale także w strefach wolnych ciężarów, jako uzupełnienie dla treningu z użyciem maszyn lub wolnych ciężarów.
Wbrew powszechnemu mniemaniu kettle doskonale nadają się nie tylko dla mężczyzn, ale także dla kobiet. Trening z ich wykorzystaniem umożliwiaj dużo bardziej funkcjonalną pracę niż w przypadku wolnych obciążeń, co wpływa na wykształcenie szczupłej, umięśnionej i – co najważniejsze – funkcjonalnej sylwetki. Co więcej, kettle w dużo mniejszym stopniu obciążają stawy, kręgosłup i kolana niż tradycyjne ćwiczenia kulturystyczne.
Specyfika treningu z kettlami
Zasadnicza cechą treningu z odważnikami kettlebells jest wykonywanie ćwiczeń w sposób eksplozywny. Oznacza to, że kształtujemy w nich w mniejszym stopni masę mięśniową, w dalece większym zaś koordynację, zręczność i siłę chwytu, a także gibkość i ruchomość stawową. Wiele ćwiczeń z kettlami aktywuje mięśnie core, wzmacniając mięśnie brzucha, a także dolny odcinek grzbietu. Ze względu na kompleksowe ćwiczenia, treningi z odważnikami nadadzą się dla każdego, bez względu na stopień zaawansowania.
Jakie ćwiczenia wykonywać?
Trening z wykorzystaniem kettli może być bardzo rozbudowany. Oto, jakie najpopularniejsze ćwiczenia zobaczymy na siłowni.
Po pierwsze Goblet Squat. Jest to rodzaj przysiady wykonywanego z odważnikiem trzymanym z przodu. Kształtuje przede wszystkim uda oraz pośladki i wzmacnia dolny odcinek grzbietu. Dodatkowo wpływa pozytywnie na poprawę równowagi.
Kolejnym popularnym ćwiczeniem jest Kettlebell Swing. Przede wszystkim to ćwiczenie wzmacnia uda, pośladki, ale także ramiona i plecy. Kluczowym elementem dla jego wykonania jest właściwa praca bioder.
Panie powinny także spróbować zarzutów z użyciem kettla. Ta wersja ćwiczenia jest znacznie bezpieczniejsza niż jego wersja z wykorzystaniem sztangi, a równie skuteczne. Kettlebell Clean rozwinie mięśnie dwugłowe uda, mięśnie pośladkowe, ale także mięśnie brzucha. Jest też dobrym punktem wyjścia dla bardziej zaawansowanych ćwiczeń, jak wycisk do przodu.
Dobrym ćwiczeniem z odważnikami jest także martwy ciąg (na jednej lub obu nogach). To kompleksowe ćwiczenie, które wzmocni zarówno przednią, jak i tylną płaszczyznę ciała.
Sprawdzonym ćwiczeniem na mięśnie brzucha są tzw. Russian Twists – skręty wykonywane w siadzie płaskim z kettlem trzymanym w rekach.
To jedynie kilka, najbardziej popularnych ćwiczeń. W Internecie bez trudu odnajdziesz ich znacznie więcej. Odważniki kulowe to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnej siłowni. Inny sposób pracy z ciężarem pozwoli na dostarczenie ciału odmiennych od dotychczasowych bodźców. Pomoże także poprawić takie parametry, jak siła, moc i kondycja. Ogólnorozwojowe treningi ułatwią także spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej.
Jeżeli uważasz, że ten siłownia nie jest dla Ciebie, spróbuj odważników kulowych. Być może okaże się, że właśnie odnalazłaś swoją życiową pasję!
Artykuł powstał we współpracy z sklep.fitnessleon.pl |