TOP 5 podpowiedzi na ciekawe urządzenie pokoiku dziecka

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym jego dziecko dorasta. Te zmiany prowadzą do ciągłego rozwoju i większej dozy niezależności. Przemiana z malucha śpiącego w sypialni blisko mamy, w szkraba który potrzebuje kawałka własnej przestrzeni, nie jest prosta dla żadnej ze stron. Dokładne zaplanowanie wyglądu dziecięcego pokoiku zaprocentuje w przyszłości mniejszą ilością zmian i remontów. Poniżej 5 kroków, które będą wsparciem przy projektowaniu nowego wnętrza w mieszkaniu.

Kolory i barwy

W tematyce kolorów można postawić na wielobarwność lub klasyczne pastele. Wszystko zależy od gustu rodziców i małego lokatora. Warto pamiętać, że im intensywniejszy kolor, tym trudniej będzie go zmienić w przyszłości. Dodatkowo maluch musi mieć przestrzeń do skupienia oraz odpoczynku. Odcienie powinny być stonowane, a dodatki do pokoju dziecka nadawać charakteru.

Podział na strefy

Od najmłodszych lat maluch uczy się, że wszystko ma swoje miejsce, dlatego wydzielenie stref w dziecięcym pokoiku pozwoli na uporządkowanie całości. Należy skupić się na:

  • strefie do spania,
  • strefie do pracy,
  • strefie do zabawy.

Przemyślane detale

Dodatki do pokoju dziecka winny być odpowiedniej wielkości. Każdy maluch powinien samodzielnie sprzątać swoją przestrzeń, dlatego wszelkie detale muszą być również lekkie. Opłaci się zaplanować kupno poduch do siedzenia, pudełek oraz koszyków do przechowywania zabawek. Dobrane oświetlenie musi umożliwiać naukę i wypoczynek. Detal w postaci małej lampki nocnej pomoże dziecku zasypiać, jeśli obawia się ciemności. Zaprojektowanie praktycznych elementów, takich jak rolety w oknach, nie tylko doda przytulności całemu pomieszczeniu, ale również osłoni blat stolika przed intensywnym słońcem. Dodatki do pokoju dziecka powinny nadawać spójny ton całości kompozycji. Barwna kapa na łóżko, kolorowy dywanik czy prace dziecka oprawione w ramy. Ogranicza nas tylko gust i wyobraźnia.

Meblowanie

Wielkość i wysokość mebli koniecznie musi być dopasowana do wieku dziecka. Należy skupić się na wyborze:

  • odpowiedniego stolika z krzesełkiem- ciągle kształtujący się kręgosłup wymaga solidnego podparcia,
  • wygodnego łóżka z porządnym materacem- można zastanowić się nad wersją, która rośnie z naszym dzieckiem,
  • pojemnej szafy i regałów- na początku dziecko nie posiada dużej ilości rzeczy, lecz z czasem zabawki pójdą w kąt, a regały i półki zapełnią się książkami oraz bibelotami.

Uniwersalność 

Konieczne jest, aby mieć z tyłu głowy myśl, że dziecko szybko rośnie. Im bardziej wszechstronnie zaprojektowane wnętrze, tym prościej będzie można je przemienić w pokój dla przedszkolaka. To nie znaczy, że należy ograniczać się do bieli i nieciekawych dodatków. Dobrym pomysłem jest zastosowanie nieskomplikowanych technik ozdobnych, które w przyszłości łatwiej zmienić.

Każdy nowo powstający pokój dla dziecka powinien charakteryzować się:

  • funkcjonalnością- wszelkie wykorzystane pomysły powinny być praktyczne i wygodne,
  • bezpieczeństwem- pozostawiając dziecko bez opieki, należy mieć pewność, że nic złego się nie stanie,
  • wesołym klimatem- w końcu to pokój dla dziecka. Winien być pogodny i radosny.

Bez względu na wiek małego lokatora, rodzice powinni konsultować wybory i pytać o preferencje. Wspólne urządzanie może być świetną zabawą, z której będzie płynąć nauka na przyszłość.

Źródło: Home & You