Wybór odpowiedniego prezentu dla 15-latki to nie lada wyzwanie. To wyjątkowy okres w życiu młodej dziewczyny – pełen nowych wyzwań i doświadczeń. Niezwykle emocjonujący czas odkrywania samej siebie. Na tym etapie życia dziewczyny często sięgają po książki z gatunku Young Adult Fantasy, ponieważ na kartach powieści odnajdują ważne dla nich zagadnienia. Podpowiadamy zatem, jakie książki warto podsunąć 15-latce.
Dlaczego warto czytać książki z gatunku Young Adult Fantasy?
Przede wszystkim powieści YA Fantasy potrafią rozbudzić czytelniczą pasję, która zostaje na całe życie. Nie ma co się oszukiwać – lektury szkolne tego nie zrobią. Warto wesprzeć się literaturą, która rzeczywiście zainteresuje młodych ludzi.
YA Fantasy charakteryzuje się wartką akcją, interesującą fabułą i emocjonującymi zwrotami akcji. Ponadto porusza bardzo ważne tematy, takie jak: akceptacja siebie, siła przyjaźni, pokonywanie przeszkód w drodze do celu. Na kartach powieści nie brak emocji, a relacje między bohaterami odgrywają równie ważną rolę co akcja i fabuła.
„Nimona”, N.D. Stevenson
Powieść „Nimona” autorstwa N.D. Stevenson to wyjątkowa pozycja. Jest to bowiem pierwsza powieść graficzna YA Fantasy. Ta pełna humoru powieść graficzna wciąga czytelnika w nurt niekończących się przygód głównej bohaterki.
Tytułowa bohaterka o imieniu Nimona to stworzenie zmiennokształtne. Na co dzień wygląda dość niepozornie – jest niska i ma różowe włosy. Potrafi jednak przybrać postać lisa, rekina czy smoka. Jak zatem widać – w historii nie brak elementów fantastycznych i nadprzyrodzonych.
Czego pragnie Nimona? Otóż dziewczyna marzy o zostaniu łotrzycą, dlatego też postanawia pomóc największemu łotrowi, jakim jest Lord Ballister Czarneserce. Bardzo szybko Lord Czarneserce uświadamia sobie, jak wielka moc drzemie w niepozornej Nimonie. Jego pomocnica potrafi zaskakiwać i udowadnia, że jest niezwyciężona.
Okazuje się, że razem mogą zdziałać naprawdę wiele. Postarają się udowodnić mieszkańcom królestwa, że sir Ambrozjusz Złotobiodry z Instytutu Porządku Publicznego i Bohaterstwa wcale nie jest tak krystaliczną postacią, na jaką się kreuje. Wspólna przeszłość wciąż daje o sobie znać; Ambrozjusz i Ballister byli kiedyś przyjaciółmi, których drogi się rozeszły, gdy stanęli po przeciwnych stronach barykady. Czy dawni przyjaciele staną ze sobą twarzą w twarz?
Lektura wciąga, zaskakuje i porusza. Idealnym dopełnieniem tekstu są intrygujące ilustracje. Całość stanowi bardzo smaczny kąsek dla wielbicieli literatury YA Fantasy. To doskonała pozycja również dla tych dziewczyn, które dotychczas nie lubiły czytać. Po lekturze tej powieści to się na pewno zmieni.
„Wisielcza Góra”, Paulina Hendel
To fascynująca powieść, w której młode czytelniczki znajdą intrygujące nawiązania do mitologii słowiańskiej. Czy można z większym entuzjazmem opowiadać o mrocznych wierzeniach i duchach przeszłości? Paulina Hendel kreśli tę historię po mistrzowsku. Miejscem akcji są tajemnicze Grobowice, których na próżno szukać na mapie.
Bohaterami powieści jest trójka rodzeństwa: Anka, Antek i Nastka. Historia rozpoczyna się w bardzo emocjonującym momencie. Anka żegna się z bratem, szepcząc: „Przepraszam za wszystko”, a na jej szyi zaciska się pętla. Przewracając kolejne strony, czytelnicy dowiadują się, dlaczego rodzeństwo znalazło się w takiej sytuacji.
„Syn nieskończoności”, Adam Silvera
Adam Silvera to pisarz, który zdołał wyrobić sobie renomę, pisząc wciągające powieści dla młodzieży. Pozycja zatytułowana „Syn nieskończoności” to pierwsza część serii. Głównymi bohaterami historii są dwaj bracia: Emil i Brighton.
Tym, co wyróżnia tę książkę, jest z pewnością ciekawie wykreowany magiczny świat. To uniwersum, które pochłonie każdą młodą czytelniczkę. Mimo że bohaterami są chłopcy – jest to opowieść uniwersalna.
Emil i Brighton zawsze marzyli o tym, aby posiadać nadprzyrodzone moce. Mogliby wówczas pomóc Iskrom, czyli grupie strażników, którzy chcą uwolnić świat od niebezpiecznych widm. Brighton chciałby ruszyć do walki, Emil natomiast wykorzystałby moce tylko do tego, by nastał pokój.
Niestety widma są coraz silniejsze, a na cały świat pada blady strach. Właśnie wtedy dają o sobie znać moce Emila. Podczas bójki ujawniają się jego nowe możliwości – mimo że to Brighton marzył o zostaniu walecznym bohaterem.
Czy braterska miłość przetrwa tę próbę, a chłopcy pomogą Iskrom pokonać widma? Aby się tego dowiedzieć – warto sięgnąć po tę fascynującą powieść.
„Mroczna krypta”, Victoria Schwab
Ostatnia propozycja należy do cyklu „Archiwum” i jest dziełem cenionej pisarki V.E. Schwab. W tym mistrzowsko nakreślonym uniwersum autorka stworzyła tajemniczy świat, gdzie ludzkie dusze spoczywają… na półkach biblioteki. A dokładniej są Historiami, które trafiają do owej biblioteki po śmierci.
Strażniczką archiwum zostaje Mackenzie, a jej głównym zadaniem jest powstrzymanie najbardziej bezwzględnych Historii, aby nie przedostały się do świata żywych. To niezwykle trudne i wymagające zadanie, a Mackenzie musi ukrywać swoje zajęcie przed bliskimi i przyjaciółmi.
Pewnego dnia los całego świata zawisł na włosku, ponieważ ktoś celowo pomieszał rozdziały Historii. To bardzo niebezpieczne, więc strażniczka staje przed największym wyzwaniem w swojej karierze, a przecież ma dopiero 16 lat. Gwarantujemy, że książka jest nieodkładalna i wciągnie każdą nastolatkę.