„Tańcz, chłopolek, pókiś ładny” – warsztaty polskich tańców tradycyjnych

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zaprasza na warsztaty trójmiarowych tańców tradycyjnych, które poprowadzi Marta Domachowska – etnografka, tancerka z Torunia.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od lat 14 oraz dorośli). Nie trzeba przychodzić parami (ale warto!). Warto pamiętać o wygodnych butach i zapasie płynów.

Warsztaty odbędą się w niedzielę, 19 lutego, w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ulicy Ciołkowskiego 1N i będą podzielone na dwie części.

11.30-14.30

W pierwszej części dnia: ćwiczenia rytmiczne i praca wspierającą świadomość własnego ciała oraz płaszczyzny kontaktu w tańcu.

16.00-19.00

W popołudniowym programie znajdzie się nauka polskich tańców tradycyjnych i wskazanie różnic między tańcami o tej samej rytmice, ze szczególnym uwzględnieniem kujawiaka.

Podczas zajęć zarówno początkujący, jak i wprawieni tancerze nabędą lub pogłębią umiejętności, które pomagają zyskać na swobodzie ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich potańcówek i wesel.

Warsztaty będą także okazją do zapoznania się z kontekstami muzykowania na wsi oraz niektórymi zasadami savoir-vivre’u w sytuacjach tanecznych.

Koszt warsztatów: 45 zł/os

Bilety do nabycia od 6 lutego.

Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com

Uwaga, prośba od prowadzącej! Wymagane jest zapisywanie się na warsztaty drogą mailową.

W mailu należy podać imię, nazwisko oraz stopień zaawansowania tanecznego w skali 0-5 lub bardziej opisowo, jak ktoś woli. Chodzi o taniec w ogóle, a w szczególe o taniec tradycyjny.

Warsztaty poprowadzi Marta Domachowska – etnolog, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych, m.in. organizując potańcówki, koncerty, warsztaty i spotkania śpiewacze. Prowadzi autorskie warsztaty taneczne i wokalne oraz umuzykalniające warsztaty wiejskich zabaw dziecięcych. Gra na basach i bębenku obręczowym. W składzie formacji Sekund Hand (Rosik/Domachowska) sekunduje skrzypaczce, Katarzynie Zedel i harmonistce-mistrzyni, Wiesławie Gromadzkiej. Na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie polskiej kultury ludowej i organizacją wydarzeń muzycznych w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Lubi, jak jest do rymu i do taktu.

Organizator: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

Partnerzy: Uniwersyteckie Centrum Kultury/Uniwersytet w Białymstoku

Informacja: strona wydarzenia w serwisie Facebook