Szyna relaksacyjna – jak działa? Jakie są jej rodzaje?


Photo by Shiny Diamond from Pexels

Niekontrolowane zgrzytanie zębami, określane mianem bruksizmu to problem wielu osób. Na szczęście są skuteczne sposoby na jego rozwiązanie. Z odsieczą przybywają szyny relaksacyjne, czyli specjalne, przezroczyste nakładki na zęby, które mają za zadanie rozluźnić uścisk szczęki i zapewnić ochronę przed ścieraniem. Co warto o nich wiedzieć?

Szyna relaksacyjna – w jakich sytuacjach okazuje się potrzebna?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, mianem szyny relaksacyjnej nazywamy specjalną nakładkę dopasowaną do zębów pacjenta, której zadaniem jest zapewnienie stabilniejszej pozycji żuchwy, czego efektem jest ochrona przed zgrzytaniem. Zakładana na noc nie tylko eliminuje bruksizm, ale również podnosi komfort snu partnera lub partnerki. Głośne zgrzytanie w wielu przypadkach zakłóca spokojny sen drugiej osobie, co niewątpliwie nie wpływa pozytywnie na jakość relacji. Jak się okazuje, to nie jedyne zastosowanie szyny relaksacyjnej. Te elastyczne nakładki na zęby wykorzystuje się również w leczeniu protetycznym (aby chronić protezy) oraz ortodontycznym (pomaga utrzymać zęby w nowej, prawidłowej pozycji).

Dla kogo szyna relaksacyjna?

Nakładka na zęby stanowi polecane rozwiązanie dla osób zmagających się z bruksizmem. Zgrzytanie zębami i nadmierne zaciskanie szczęki to problem nie tylko natury estetycznej. Niewielu zdaje sobie sprawę, że prowadzi do problemów z właściwym funkcjonowaniem całego stawu skroniowo-żuchwowego, co objawia się bólami głowy, karku, a nawet kręgosłupa. Skąd bierze się bruksizm? Jakie są jego przyczyny? Jako jedną z podstawowych wymienia się stres. To on prowadzi do nadmiernego zaciskania zębów. I o ile w ciągu dnia z jego negatywnymi skutkami można sobie jakoś poradzić, tak w nocy jest to mocno utrudnione. Nie bez przyczyny szyna relaksacyjna zakładana jest przed snem. Ma bowiem uchronić pacjenta przed niekontrolowanym zaciskaniem zębów.

Jakie są jej rodzaje?

W sprzedaży znaleźć można wiele modeli szyn relaksacyjnych. Ich różnorodność wynika z zastosowanego materiału i przeznaczenia. Pierwszy rodzaj stanowią szyny twarde. Są wykonywane w gabinecie stomatologicznym przez ortodontę, który pobiera wyciski z górnych i dolnych zębów i na podstawie uzyskanych odcisków wykonuje idealnie dobraną do szczęki szynę. Najczęściej produkuje się je z akrylu, ponieważ materiał ten charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, a przy tym chroni zęby przed uszkodzeniami. Kolejny rodzaj stanowią szyny miękkie, termoformowalne, jakie można znaleźć na stronie Domowystomatolog.pl. Można je dostać w aptekach oraz sklepach medycznych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Przyjmują postać gotowych nakładek, które po wyjęciu z opakowania zanurza się na kilka sekund do gorącej wody, a następnie zagryza. Po kilku minutach automatycznie sztywnieje i jest gotowa do użycia.