Aromat domowego ciasta to ten rodzaj zapachu, którego nie da się z niczym porównać i który jest chyba dla wszystkich, bez względu na upodobania kulinarne, zapachem najpiękniejszym, kojarzącym się dzieciństwem, rodziną, świętami.
W dzisiejszych, pełnych nerwowości i pośpiechu czasach, rzadko która pani domu ma czas na systematyczne przygotowywanie wypieków, nie mówiąc już o tych bardziej skomplikowanych i pracochłonnych. Takie specjały jak torty, wykwintne babki czy rolady, to przecież nie tylko kwestia odpowiedniego wypieku, ale także opanowania sztuki, jaką jest piękne dekorowanie ciast.
Podobnie bowiem, jak w przypadku innych potraw, również i ciasta wymagają stosownej oprawy. Bardzo smaczny w gruncie rzeczy placek, niczym nieozdobiony, nie wywrze na domownikach takiego wrażenia, jak nieco gorszy, ale za to ze smakiem poddany zabiegom właściwym gałęzi sztuki kulinarnej, jaką jest dekorowanie ciast.
.
Ciasta, które szczególnie lubimy
W naszej kulinarnej tradycji można wyróżnić kilka zasadniczych rodzajów wypieków, różniących się sposobem przygotowania i zastosowanymi składnikami. Do najbardziej lubianych należą wszelkie odmiany serników, placki i baby drożdżowe, jabłeczniki, makowce, keksy, torty, rolady z kremem, mazurki. Niektóre z nich związane są też z określonymi okolicznościami – świętami wielkanocnymi czy bożonarodzeniowymi, uroczystościami rodzinnymi, takimi jak urodziny czy ślub.
Umiejętnie ozdobione wypieki oddziałują na wszystkie zmysły – smaku, węchu i wzroku. Ktoś, kto nie docenia roli dekorowania ciast przez siebie upieczonych, pozbawia się połowy należnego mu uznania. Sernik sam w sobie jest pyszny, ale udekorowany na przykład bitą śmietaną z brzoskwiniami, będzie jeszcze smaczniejszy.
.
Najważniejszy jest pomysł
Żeby osiągnąć znakomite efekty, wcale nie trzeba zawodowo zajmować się dekorowaniem ciast. Jeżeli lubimy wypiekać i traktujemy to jak miłe hobby, a nie jak dopust boży i ciężki obowiązek, którego dopełnienia domagają się domownicy wołając o domowy placek, z czasem opanujemy tę sztukę wprowadzając nawet nowe, własne pomysły. Oczywiście możemy wspomagać się wskazówkami, których mnóstwo znajdziemy w rozmaitych poradnikach i audycjach telewizyjnych.
Pomysłowość jest bowiem w kwestii dekorowania ciast najważniejsza. Można naturalnie korzystać z gotowych elementów wykończenia, takich jak lukry czy polewy, można jednak je dodatkowo urozmaicić, posypując na przykład polewę czekoladową orzechami, startą na tarce białą czekoladą, pokruszonymi kruchymi ciasteczkami lub bezami, płatkami migdałowymi itd. Zwykły placek z kruszonką będzie wyglądał olśniewająco, jeśli na 15 minut przed końcem pieczenia posypiemy go dodatkowo migdałami.
.
Potęga owoców
Ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o dekorowanie ciast, stwarza zwykły cukier puder, bita śmietana, lukier, polewa, krem, a przede wszystkim owoce, szczególnie w połączeniu z bitą śmietaną, galaretką, kremem, lukrem. Cukier puder można nie tylko równomiernie rozsiać na całej powierzchni ciasta, ale także posypywać je pudrem przez specjalnie wycięte z kartonu formy, uzyskamy w ten sposób określony wzór.
Owoce są dekoracyjne same w sobie, trzeba tylko umiejętnie rozłożyć je na wierzchu ciasta, tak, aby wszystko efektownie się komponowało. Kapitalny efekt daje zazwyczaj symetria, chodzi o to, aby niewielki motyw dekoracyjny powtarzał się wielokrotnie na całej powierzchni. Owoce oprószone cukrem kryształem lub pokapane płynną czekoladą, ewentualnie delikatnie zalane galaretką, będą wyglądały jeszcze piękniej.
.
.
Źródło: Bake Shop inspirujący dekorowanie ciast i rozwijanie sztuki kulinarnej.