Z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok w Centrum im. L. Zamenhofa odbędą się specjalne warsztaty.
Już 13.02.2016 (sobota) o godz. 13.00 młodzież od 12 roku może wziąć udział w interaktywnych warsztatach, by dowiedzieć się, czemu w Białymstoku rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy nie tylko w listopadzie, ale też w lutym.
W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się zatem, z czego wynika to podwójne święto. Porozmawiają jednak nie tylko o historii, ale i czasach współczesnych. A przy okazji będzie można poznać jedną z ciekawszych białostockich dzielnic – Starosielce.
O zajęciach:
Myślą przewodnią warsztatów będą słowa Józefa Piłsudskiego, który mówił, że niepodległość to odpowiedzialność, a wolność nie jest dana tylko zadana. Okazją zaś jest 97. rocznica odzyskania niepodległości, którą w Białymstoku świętujemy w lutym – dopiero 19 lutego 1919 wojska niemieckie wycofały się z miasta.
Uczestnicy warsztatów poznają najważniejsze etapy kształtowania się demokracji w naszym kraju, od momentu odzyskania niepodległości, po czasy współczesne. Miejscem „akcji” będą Starosielce, które w 1919 r. uzyskały prawa miejskie (częścią Białegostoku stały się w 1954 r.). Mało kto wie, że m.in. tam osiedlali się wówczas legioniści, powracający z frontów I wojny światowej i wojny z bolszewikami. W okresie międzywojennym aktywnie włączali się w życie społeczne miejscowości: jako radni, społecznicy, przedsiębiorcy. Z ich inicjatywy w tym czasie powstał tu m.in. Związek Byłych Żołnierzy generałów Dowbora-Muśnickiego i Żeligowskiego, pomnik Niepodległości, ustawiony na skwerku obok dworca kolejowego, a w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego wystawiono – ze składek mieszkańców – poświęconą mu tablicę pamiątkową.
Ich działania będą punktem wyjścia do rozmowy o aktywności współczesnych mieszkańców Starosielc, związanych chociażby z budżetem obywatelskim. Zajęcia poprowadzi Monika Marciniak. W trakcie warsztatów wykorzystana będzie specjalna, magnetyczna panorama dzielnicy, stworzona w ramach autorskiego projektu M. Marciniak pt. „Opowiedz mi Białystok”. W czasie zajęć pojawi się również krótka prezentacja o kultowych przedmiotach z okresu PRL-u, filmik pokazujący miejsca z osiedla, o których będzie mowa, a także wideoklip zrealizowany przez białostocką młodzież w ramach akcji „Z Piłsudskim po Białymstoku”.
Prowadząca: Monika Marciniak
historyczka, animatorka kultury, muzealniczka, audiodeskryptorka. Realizuje projekty z zakresu historii lokalnej i wielokulturowości. W swej pracy kładzie nacisk na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z dysfunkcjami wzroku. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu animacji kultury.
Czas trwania: 90 min. Obowiązują zapisy pod numerem: 85 67 67 367. Wstęp wolny!