Sprawdź, jak łatwo można pozbyć się trądziku

Z trądzikiem zmagają się najczęściej osoby, które posiadają cerę tłustą. Jak się jednak pozbyć?


To nadmiar wydzielanego łoju zapycha pory i doprowadza do powstawania stanów zapalnych. Dermatolodzy zalecają, by ich pacjenci zwalczali ten problem skórny tylko dermokosmetykami albo w pełni naturalnymi sposobami, które z powodzeniem można stosować w domu. W tym celu przydają się na przykład znane od tysiącleci olejki. Najlepsze dla cery tłustej i trądzikowej są te schnące, które nie będą zapychać porów i pozwolą skórze oddychać. Należy wybierać takie, które zawierają jak największe stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Oto charakterystyka tych, które najchętniej polecają dermatolodzy do walki ze skórnymi wykwitami.


Olej jojoba

Chociaż nazywany jest płynnym woskiem, to tak naprawdę nie ma z nim wiele wspólnego. Jest za to najbardziej zbliżony do naturalnego sebum, jakie wydzielane jest przez ludzką skórę. Jojoba zawiera korzystną witaminę E oraz F. Wchłania się natychmiast i nie pozostawia tłustego filtra. Olej jojoba posiada właściwości regulujące wydzielanie sebum – hamuje jego nadmiar. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, do tego wygładza, nawilża, nie zatyka porów oraz chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi.


Olejek bergamota

Olejek bergamota charakteryzuje się cudownym zapachem. Stosują go jednak osoby walczące z trądzikiem nie tylko ze względu na ten walor. Okazuje się, że olejek bergamota działa antybakteryjnie, przyśpiesza gojenie się ran i likwiduje blizny oraz przebarwienia potrądzikowe. Do tego można go stosować w ramach kuracji leczniczej na czyraki o przy ospie wietrznej.


Olej z pestek malin

Zawiera kwas linolowy, elagowy, witaminę E oraz karotenoidy. Dzięki temu działa antyzapalnie i oczyszcza skórę z wszelkich nieczystości i nadmiaru sebum. Do tego odżywia i nawilża. Chociaż ma konsystencję tłustą i dosyć długo się wchłania, to absolutnie nie zatyka porów, dzięki czemu eliminuje powstawanie zaskórników. Warto też dodać, że olej z pestek malin rozjaśnia skórę, łagodzi podrażnienia i likwiduje potrądzikowe przebarwienia. Do tego chroni skórę przed niekorzystnych działaniem promieni słonecznych.


Olej z czarnuszki

Podstawą składu olejku z czarnuszki jest kwas linolowy oraz aminokwasy. Dzięki temu jest traktowany nawet jako środek leczniczy. Olej odblokowuje pory, eliminuje zaskórniki. Działa antyseptycznie i łagodzi stany zapalne. Do tego wygładza skórę, odmładza ją, koloryt staje się jednolity. Jego zaletą jest też to, że szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze.

Oprócz wyżej wymienionych olejów do pielęgnacji skóry z tendencją do występowania ropnych wykwitów idealnie nadaje się olej konopny, lniany, z róży piżmowej, z pachnotki czy z nasion bawełny. Najczęściej stosuje się je, dodając kilka kropli do kremu do codziennej pielęgnacji. Oleje mogą być też składnikiem maseczek i serum. Niektóre można nakładać bezpośrednio na skórę jako produkt samodzielny. Zawsze jednak trzeba wtedy wcześniej wykonać próbę uczuleniową. Oleje mogą bowiem podrażniać skórę albo wywołać alergię.

Artykuł powstał na podstawie materiałów zgromadzonych na stronie Optima-Plus – producenta olejków eterycznych.