Wojciech Plewiński, polski fotograf, autor ponad 500 okładek tygodnika „Przekrój”, członek FIAP i ZPAF, we wtorek 12 kwietnia o godz. 18.00 spotka się z miłośnikami fotografii w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zapraszamy na finisaż wystawy „Wielkie piękno” i aukcję zdjęć, z której dochód wesprze działalność fundacji „Pomóż im”.
Plewiński od roku 1957 przez 40 lat pracował w tygodniku „Przekrój”, dla którego fotografował modę, portrety, pejzaże, przygotowywał reportaże. Jego portrety kobiet z okładek „Przekroju” stały się znakiem firmowym pisma. Zasłynął też jako fotograf scen teatralnych Krakowa. Jest autorem zdjęć do ponad 700 spektakli. Pierwszą fotografowaną przez niego sceną był Teatr Rapsodyczny. Potem pracował również z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Teatrem STU, Teatrem Ludowym, a przede wszystkim – Starym Teatrem, gdzie na przestrzeni 40 lat udokumentował niemal wszystkie spektakle. Na jego fotografiach zachowało się życie artystyczne tamtego czasu: portretował muzyków (Krzysztof Komeda), pisarzy (Sławomir Mrożek, Stanisław Lem), poetów (Wisława Szymborska), malarzy (Jerzy Nowosielski), ludzi filmu (Wojciech Jerzy Has).
„Wielkie piękno” to fotograficzne zapiski z podróży do Włoch w 1957 roku, pierwszej w życiu zagranicznej podróży Plewińskiego. Wydawać by się mogło, że wyrwany z rzeczywistości PRL-u artysta zachłannie rzuci się na największe atrakcje Rzymu, Wenecji czy Neapolu, że zobaczymy wielki dorobek zachodniej cywilizacji. Tymczasem fotografie są rejestrowane nie przez turystę, lecz przez uważnego przechodnia, który ma czas i przyjemność zwracać uwagę na drobiazgi. Brodzący po kolana w wodzie mieszkańcy, staruszkowie leniwie przemierzający popołudnie, robotnicy gapiący się na fontannę – scenki rodzajowe z codzienności do cna wyprane z efekciarstwa. Drobiazgi, jakby mimochodem zbierane w podróży, zawsze czarno-białe, tworzą obrazy powściągliwe, szlachetne w prostocie kompozycji, ziarniste, monochromatycznie zwięzłe.
Finisaż będzie świetną okazją do rozmowy z Mistrzem.
Aukcję zdjęć poprowadzi artysta OiFP – Maciej Nerkowski. Warto dodać, że fotografie wydrukowane są na ekskluzywnym papierze barytowym niemieckiej firmy Hahnemuhle, której korzenie sięgają XVI wieku. Atramenty użyte do ich produkcji mają stuletnią gwarancję. Wybrane zdjęcie będzie na miejscu sygnowana przez Wojciecha Plewińskiego przy użyciu stempla, wycisku i podpisu. Nakłady nie przekraczają piętnastu egzemplarzy. Licytować będziemy zatem dzieła unikalne– zapewniamy, że cena wywoławcza będzie zachęcająca.
FINISAŻ WYSTAWY „WIELKIE PIĘKNO”
Spotkanie z Wojciechem Plewińskim oraz aukcja fotografii
12 kwietnia 2016 r., godz. 18.00
Sala Kameralna, ul. Odeska 1