Galeria Arsenał zaprasza na rozmowę poświęconą najnowszej książce prof. Marka Krajewskiego – socjologa i badacza współczesnej kultury – zatytułowanej „Spis natur. O mieście, technologii, sztuce i współczesnych obyczajach”. Publikacja ta to zbiór ponad 140 krótkich esejów, które ukazują codzienność jako przestrzeń pełną złożonych sensów, paradoksów i ukrytych napięć.
Spotkanie wokół książki
Autor sięga po traseologię – metodę badania miejskich śladów – by opisać to, co zwykle uchodzi naszej uwadze, a jednak wpływa na sposób funkcjonowania miasta i jego mieszkańców. Refleksje dotyczą zarówno pozornie nieistotnych detali, jak elementy miejskiej infrastruktury czy sposoby używania telefonów, jak i zjawisk kulturowych, społecznych i artystycznych, które określają współczesną tożsamość jednostek i zbiorowości.
Książka nie tworzy spójnej teorii – celowo operuje fragmentem i nieciągłością, odzwierciedlając wielowymiarową i niespójną rzeczywistość miejską. To próba uchwycenia sensów obecnych w codziennym doświadczeniu i zaproszenie do krytycznej refleksji nad światem, który współtworzymy.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Miasto – przestrzeń – społeczność”, którego celem jest pogłębianie wiedzy o współczesnym mieście oraz wspólne poszukiwanie sposobów na kształtowanie bardziej świadomej i inkluzywnej przestrzeni miejskiej.
Szczegóły:
25 kwietnia 2025 r. (piątek), godz. 17:30
Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2
Prowadzenie: Bogna Świątkowska
Wstęp wolny
Spacer traseologiczny „Tutejszy spis natur”
Dzień po spotkaniu odbędzie się spacer badawczy po Białymstoku, inspirowany metodą traseologiczną, w którym udział wezmą Marek Krajewski, Bogna Świątkowska oraz zespół Wydziału Socjologii UwB. Wspólnie z uczestnikami przyjrzą się miejskiemu krajobrazowi i śladom, jakie pozostawiają w nim mieszkańcy, instytucje, ideologie i codzienne praktyki.
Szczegóły:
26 kwietnia 2025 r. (sobota), godz. 11:00–12:30
Start: przed Wydziałem Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, Plac NZS 1
Udział wolny
Organizatorzy: Galeria Arsenał w Białymstoku, Wydział Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
Partner wydarzenia: Wydział Socjologii UwB
Koncepcja i koordynacja cyklu: Eliza Urwanowicz-Rojecka (Galeria Arsenał), Maciej Białous (UwB)
Informacje i grafika: Galeria Arsenał w Białymstoku