Sposoby na kleszcze – co zamiast preparatów w sprayu?


fot. Erik Karits, źródło Pexels

W czasie sezonu urlopowego narażenie na ugryzienia kleszczy jest dla miłośników przyrody prawdziwą zmorą. Martwimy się zwłaszcza o dzieci. Warto wiedzieć, jak skutecznie chronić się przed kleszczami w czasie wycieczek po lasach i łąkach.

Kleszcze możemy zresztą spotkać nie tylko na obrzeżach lasów czy na łąkach, ale także w przydomowych ogródkach, na działkach czy w parkach miejskich.

Po powrocie z takich miejsc warto sprawdzić ciało pod kątem ewentualnych kleszczy. Wgryzają się one najczęściej w najdelikatniejsze miejsca na naszej skórze, dlatego warto obejrzeć okolice głowy (za uszami i na granicy włosów), kark, i ramiona, pachy, miejsce pod biustem i koło pępka, pachwiny, okolice wokół genitaliów i pod kolanami.

Jeśli zdarzy się, że kleszcz faktycznie wgryzł się nam w skórę, należy niezwłocznie go usunąć. W internecie można znaleźć sprawdzone sposoby usuwania kleszczy. W razie problemów należy udać się do lekarza.

Skupmy się jednak na zapobieganiu

Przed ugryzieniami kleszczy warto się chronić, ponieważ przenoszą one wiele niebezpiecznych chorób, przede wszystkim boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Co więc stosować, by skutecznie wyeliminować możliwość złapania kleszcza? Środków jest dość sporo, są to: spraye biobójcze, plastry, opaski, kremy, odstraszacze ultradźwiękowe.

Repelenty zawierają najczęściej substancje wydzielające zapach nietolerowany przez insekty, który zwyczajnie je odstrasza. Plastry i kremy nasączone są zazwyczaj olejkami eterycznymi, działającymi w podobny sposób jak spraye. Odstraszacz ultradźwiękowy odstrasza kleszcze, emitując dźwięki o różnej częstotliwości. Można również stosować naturalne olejki eteryczne i ich mieszanki – kupione lub zrobione samodzielnie.

Skuteczność tych metod jest różna. Jednym z ciekawszych i skuteczniejszych sposobów, który warto wypróbować, są skarpetki antykleszczowe, które można stosować zamiast sprayów i innych preparatow.

Jak działaj skarpetki antykleszczowe?

Skarpetki, które można znaleźć w ofercie firmy Gatta https://gatta.pl/pl/advanced_search_result.php?keywords=antykleszczowe są świetną alternatywą ochrony przed kleszczami. Minimalizują one możliwości lądowania i ukąszeń nie tylko kleszczy, ale też komarów, wszy, pcheł, much tse-tse i much piaskowych, meszek i pluskiew. Są skuteczne także przeciw roztoczom kurzu domowego.

Ich działanie opiera się na biobójczej substancji czynnej AM 23-24 szwajcarskiej firmy Sanitized wyprodukowanej na bazie permetryny. Została ona dopuszczona do obrotu poprzez rejestrację w Urzędzie Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Kolekcja produktów Contra Borelia to funkcyjne modele skarpet, ale także podkolanówek, getrów oraz rękawków, stworzona z myślą o wszystkich członkach rodziny. Wszystkie wyroby są oznaczone certyfikatem OEKO-TEX Standard 100. Zostały więc przebadane pod kątem substancji szkodliwych i mogą być stosowane do użytku.

Warto sprawdzić taką opcję ochrony przed kleszczami i założyć takie przed wyjściem do lasu czy parku. Skarpetki antykleszczowe zachowują skuteczność do ok. 30 prań – oczywiście pod warunkiem zachowania zaleceń dotyczących ich stosowania i pielęgnacji umieszczonych w ulotce od producenta.

fot. Erik Karits, źródło Pexels