Wady wzroku to przypadłość bardzo częsta, dotykająca zresztą coraz większą liczbę osób. Ilość czasu spędzana przed ekranami komputerów, telewizorów i smartfonów zdecydowanie ma na to wpływ. Nic więc dziwnego, że i coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czego użyć do korygowania tychże wad. Jedną z dwóch najczęstszych odpowiedzi są soczewki kontaktowe. Czy warto zdecydować się właśnie na nie?
Czy każdy może używać soczewek kontaktowych?
Wydawać by się mogło, że na takie pytanie padnie odpowiedź twierdząca, jednak nie – soczewki nie są dla każdego. To prawda, że korygują wszystkie najpowszechniej występujące wady wzroku. Mając krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność, czyli prezbiopię, można posiłkować się soczewkami kontaktowymi. Zawsze jednak istnieje możliwość wystąpienia indywidualnych uwarunkowań, które uniemożliwią stosowanie takiego właśnie sposobu korygowania wad wzroku. Do najczęściej występujących przeciwwskazań można zaliczyć zespół suchego oka, niektóre rodzaje alergii, problematyczne może (nie musi) być noszenie szkieł kontaktowych przez cukrzyków czy kobiety ciężarne. Dlatego odpowiedź na pytanie jak dobrać soczewki zawsze powinna być udzielana przez specjalistę. Do takich należy optometrysta albo okulista, którzy po przeprowadzeniu badania wzroku stwierdzą, czy i jakie soczewki są wskazane i możliwe do noszenia. Teoretycznie przy niskiej wadzie wzroku, do 3,25 dioptrii, można dobrać soczewki kontaktowe na podstawie recepty na okulary, jednak przy większych wadach nie powinno się tego robić z uwagi na możliwe różnice parametrów.
Ale jakie soczewki wybrać?
Jeśli optometrysta uznał, że noszenie soczewek jest możliwe, sprawdził jakie powinny mieć parametry, to pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego rodzaju soczewek pod kątem czasu ich noszenia.
Ten przecież w znacznym stopniu wpływa na zadowolenie i komfort osoby noszącej soczewki. Najczęstszy dylemat to decyzja o tym, czy wybrać soczewki jednodniowe czy miesięczne. Główna różnica polega na tym, że soczewki jednodniowe są wygodniejsze w obsłudze, bardziej higieniczne i bezpieczna dla oka, stanowią dobrą alternatywę dla okularów, ale niestety są też droższe. Ten rodzaj soczewek zakłada się rano, nosi w ciągu dnia a następnie wyrzuca, by kolejnego dnia wziąć nową, hermetycznie zapakowaną, soczewkę. Jest to wygodne, w dodatku bardzo dobrze zastępuje okulary u osób, które nie chcą całkowicie z nich zrezygnować. Mogą być zakładane na basen, wycieczkę, mecz piłki nożnej, na siłownię – wszędzie tam, gdzie okulary mogą przeszkadzać.
Soczewki miesięczne nosi się w innym trybie. Wieczorem, po zdjęciu, należy je przemyć i schować do specjalnego pojemniczka, by założyć odświeżone kolejnego poranka. Nie każdy przypada za taką procedurą, chociaż znajduje ona odbicie w kosztach – soczewki miesięczne są widocznie tańsze. Można je także nabyć w wariancie pozwalającym na przedłużone noszenie, czyli tzw. tryb dzień i noc. Po założeniu mogą być teoretycznie noszone nawet 30 dni bez przerwy, również w nocy, chociaż optometryści zalecają zdejmowanie ich co kilka dni i przemycie.
Soczewki kontaktowe to bezsprzecznie bardzo wygodne rozwiązanie, dające wysoki komfort widzenia i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Również w sytuacjach, kiedy okulary okazują się niewystarczający czy problematyczne. W dodatku soczewki można nabyć na próbę, by przekonać się, czy taki sposób korygowania wzroku nam odpowiada i dopiero później podjąć finalną decyzję.