Skuteczna dieta w walce z PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego zwane od angielskich słów PMS (Premenstrual Syndrome) to schorzenie, które według statystyk dotyka co drugą kobietę w okresie reprodukcyjnym, czyli średnio około 20-40 roku życia. Najczęściej z PMS mamy do czynienia w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego, w fazie lutealnej. Jego koniec wyznacza pojawienie się krwawienia miesięcznego. W okresie tym jakość życia kobiety znacząco się obniża, gdyż PMS wpływa na zmianę temperamentu, upodobania, zachowania, samopoczucia, a także zachowania. Zespół dotyka też sferę somatyczną, dlatego tez potrafi stać się znacznym utrudnieniem w trakcie codziennego funkcjonowania.
Przyczyny PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego wywołują zdaniem lekarzy znaczące wahania stężenia hormonów związanych głównie z cyklem owulacyjnym kobiety. Na początku cyklu menstruacyjnego, w jego pierwszej połowie dochodzi do wzrostu stężenia estrogenów we krwi, w drugiej natomiast rośnie poziom progesteronu. Jeśli zdarzy się tak, że organizm wyprodukuje zbyt małą jego ilość, dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy progesteronem a estrogenem i dochodzi do powstawania niekorzystnych, a co najważniejsze nieprzyjemnych objawów dla kobiety. Również zbyt duży poziom prolaktyny w drugiej połowie cyklu może dawać podobne objawy, gdyż naturalnie hormon ten wpływa na obniżenie stężenia progesteronu.
Objawy PMS
Objawy świadczące o zespole napięcia przedmiesiączkowego charakteryzują się zmiennym nasileniem, od bardzo silnych do praktycznie niedostrzegalnych. Do głównych symptomów PMS należą:
•    Niepokój,
•    Nerwowość, brak cierpliwości, huśtawka nastrojów, drażliwość,
•    Stany depresyjne, apatia
•    Bóle brzucha i głowy,
•    Wzrost i tkliwość piersi,
•    Brak lub znaczne pogorszenie koncentracji
•    Niechęć do wykonywania jakichkolwiek zadań,
•    Zwiększenie apetytu

Jak uniknąć wystąpienia zespołu napięcia przedmiesiączkowego?
Sposobów, aby zapobiec wystąpieniu PMS jest naprawdę wiele. Stosuje się głownie leczenie farmakologiczne, jednakże można także zastosować naturalną terapię polegającą na zmianie stylu życia i poprawie jakości żywienia. Ponieważ istnieje wiele wiarygodnych źródeł naukowych traktujących o związku pomiędzy nieprawidłowym żywieniem i niedoborami pokarmowymi, a występowaniem objawów PMS.
Według piśmiennictwa do poprawy leczenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego przyczyniają się takie składniki odżywcze jak: wapń, cynk, magnez, żelazo oraz witaminy: B6, C, D, E. Pomaga więc regularne spożywanie posiłków, a także zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie, pełnoziarnistych produktów zbożowych, a także dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu w ciągu całego dnia. Ograniczeniu należy podać spożywanie soli kuchenne, cukru, pieczywa cukierniczego, tłuszczów zwierzęcych, a także żywności typu fast food i słodyczy.
Aby odpowiednio skomponować dietę, która będzie skuteczna w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego potrzebna jest dietetyczna wiedza i doświadczenie. Niewątpliwie tymi cechami charakteryzują się dietetycy portalu DietMap.pl, którzy to układają plany dietetyczne dostępne na stronie. Dietmap.pl proponuje swoim użytkownikom prawidłowo skomponowane jadłospisy takich diet jak: zbilansowana, wygodna, tania, wegetariańska, cukrzycowa, czy nawet bezglutenowa. Dodatkowo każdy użytkownik ma możliwość stałego kontaktu z dietetykiem klinicznym, który wyjaśnia wszelkie wątpliwością związane nie tylko z dietą, ale także z ogólnymi zasadami odżywiania. Diety online Dietmap umożliwiają holistyczne zarządzanie planem żywieniowym, dają możliwość wymiany posiłków na inne, nie mających wpływu na wartość energetyczną diety, ale także za ich pomocą można wygenerować tygodniową listę zakupów bogatą w produkty niezbędne do kontynuacji diety. Dzięki wszystkim tym udogodnieniom prawidłowa, zbilansowana, a przede wszystkim pełnowartościowa dieta będzie prosta, łatwa i przyjemna, a co najważniejsze skuteczna. Dzięki Dietmap.pl nie musimy obawiać się objawów PMS jak żadnych innych zdrowotnych przeszkód. Sprawdź portal i przekonaj się sam!