Samodzielny gabinet higienistki stomatologicznej – czy to realne?

Pielęgniarka po studiach magisterskich ma prawo wystawić receptę. Czy takie same kompetencje posiada wykwalifikowana higienistka stomatologiczna, która pracuje w gabinecie dentystycznym na niezależnym stanowisku? Czy może ona prowadzić własną praktykę i przyjmować pacjentów?

Kim jest higienistka stomatologiczna?

Zawód higienistki stomatologicznej ma w Polsce stosunkowo długą historię, bowiem istnieje od 1975 roku, kiedy to pierwsze absolwentki tego kierunku zdobyły dyplomy wraz z uprawnieniami. Higienistka współpracuje bezpośrednio z dentystą w zakresie wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych, ale jednocześnie może wypełniać zadania przeznaczone dla asystentek stomatologicznych, m.in. przygotowywać i utrzymywać w należytym porządku stanowisko pracy lekarza. Profesja higienistki od zawsze była związana ze specjalnością periodontologiczną w stomatologii oraz z profilaktyką indywidualną i grupową, w szczególności realizowaną w placówkach przedszkolnych i szkolnych.

Zabiegi świadczone przez higienistkę stomatologiczną

Wybierając się na skaling, lakierowanie, piaskowanie czy lakowanie uzębienia do jednego z gabinetów stomatologicznych np. w Białymstoku, pacjent najprawdopodobniej spotka się z higienistką stomatologiczną, która prowadzi odpowiednie działania profilaktyczne i lecznicze. Oprócz tego higienistka na zlecenie lekarza bądź samodzielnie wykonuje wstępne badania diagnostyczne i higienizację pacjentów, dobiera odpowiednie środki do utrzymania zdrowia jamy ustnej, świadczy porady dietetyczne, a nawet impregnuje zęby mleczne u dzieci i dopasowuje wypełnienia do zgryzu, wykorzystując w tym celu nowoczesny sprzęt. Może sporządzić dokumentację, przygotować pacjenta, sprawdzać stan jego zdrowia oraz przekazywać mu zalecenia przed i po zabiegu przeprowadzonym przez stomatologa. Współpracuje z pracownią techniki dentystycznej, poradnią radiologiczną i sanepidem.

Samodzielny gabinet higienistki

Pomimo że higienistki stomatologiczne mają dużo swobody w wykonywaniu swoich obowiązków i mogą mnóstwo zabiegów dokonywać samodzielnie, to prowadzonych przez nie oddzielnych prywatnych placówek nie znajdziemy ani w Białymstoku, ani i w innych polskich miastach. Osoby posiadające kwalifikacje w tym zawodzie mogą cały czas poszerzać swoją wiedzę i kompetencje podczas kierunkowych kursów i szkoleń, są pełnoprawnymi członkami zespołu stomatologicznego, ale formalnie nie mają prawa otwierać własnych gabinetów.