Przedstawiamy 8 zasad księgowania, które przy posiadaniu samochodu osobowego w prowadzonej działalności gospodarczej, trzeba znać!
- Przepisy o odliczaniu VAT od samochodów zmieniły się znacząco 1 stycznia 2014, a kolejna duża zmiana w tych przepisach miała miejsce zaledwie 3 miesiące później – 1 kwietnia 2014, kiedy to z ustawy usunięto definicję samochodu osobowego (a kluczowe dla prawidłowego odliczania VAT ma fakt, czy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej czy też również do celów prywatnych). Natomiast do przepisów o rozliczaniu kosztów (ustawa o podatku dochodowym) wprowadzono definicję samochodu osobowego 1 stycznia 2014. Te daty mają znaczenie dla wszystkich podatników, którzy już wcześniej rozliczali koszty samochodów: po zmianach mogło okazać się, że dla danego samochodu można odliczać więcej lub mniej podatku VAT, albo też że warunki zaliczania wydatków na ten samochód w koszty są inne, niż jeszcze w zeszłym roku.
- Jeżeli samochód osobowy jest wpisany do ewidencji środków trwałych, to wszystkie wydatki związane z tym samochodem mogą być zaliczane do kosztów firmowych i to bez żadnych ograniczeń, pod jednym tylko warunkiem: samochód ten jest wykorzystywany do działalności gospodarczej.
- Jeżeli samochód osobowy jest wpisany do ewidencji środków trwałych, a jego wartość w przeliczeniu na złotówki wynosi więcej niż 20.000 euro, wtedy część amortyzacji, odpowiadająca nadwyżce ponad tą kwotę (proporcjonalnie), nie może być zaliczona do kosztów.
- Samochodów osobowych nie można amortyzować jednorazowo.
- Jeżeli przedsiębiorca ubezpiecza samochód osobowy o wartości w przeliczeniu na złotówki większej niż 20.000 euro, wtedy część składki na ubezpieczenie, odpowiadająca nadwyżce ponad tą kwotę (proporcjonalnie), nie może być zaliczona do kosztów.
- Jeżeli samochód osobowy jest samochodem prywatnym, nie wpisanym do ewidencji środków trwałych i sporadycznie używany do celów działalności gospodarczej, do kosztów można zaliczyć różne wydatki na używanie tego pojazdu (paliwo, opłaty parkingowe i za przejazdy autostradami, części zamienne, usługi serwisowe i przeglądy, wydatki na eksploatację…), jednak maksymalna kwota zaliczenia tych wydatków do kosztów jest ograniczona do tzw. kilometrówki. Przedsiębiorca ma obowiązek dla takiego samochodu, a właściwie dla wyjazdów służbowych, spodządzić ewidencję przebiegu pojazdu. Po przemnożeniu ilości przejechanych służbowo kilometrów z tej ewidencji przez stawkę z rozporządzenia (0,8358zł dla pojazdów o poj. skok. pow. 900 cm3), otrzymujemy tą maksymalną kwotę, do której wydatki na użytkowanie samochodu mogą być wpisane do księgi podatkowej jako koszty. Jeżeli wydatki opiewają na kwotę mniejszą niż kilometrówka – wpisujemy całą kwotę wydatków do księgi.
- Jeżeli przedsiębiorca zadeklaruje do urzędu skarbowego, że samochód osobowy jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej (deklaracji takiej dokonuje się na specjalnym formularzu VAT-26), będzie miał prawo do odliczenia 100% VAT od wszelkich wydatków, związanych z tym samochodem. Nawet od wydatków na paliwo! Co ważne, deklaracja używania samochodu wyłącznie do celów służbowych musi mieć potwierdzenie w prowadzonej przez przedsiębiorcę ewidencji przebiegu pojazdu.
- Jeżeli przedsiębiorca nie zgłosił samochodu osobowego na formularzu VAT-26 i/lub nie prowadzi dla tego samochodu ewidencji przebiegu pojazdu, wtedy przysługuje mu prawo do odliczenia tylko 50% VAT od wydatków takich jak opłaty leasingowe, wydatki eksploatacyjne, części zamienne, usługi serwisowe, przeglądy, opłaty parkingowe i za przejazdy autostradami. Tak jak w poprzednich latach, nie można odliczać VAT od paliwa do takich samochodów (przepis ten ma się zmienić w połowie roku 2015).
.
.
Autor: Artykuł przygotowany przez ekspertów współtworzących oprogramowanie z linii Streamsoft PCBiznes. |