Rycerska dusza – zamek w Tykocinie

Dawny primaaprilisowy żart o odbudowie twierdzy w Tykocinie okazał się proroczy. Na miejscu pustego pola z pozostałościami ceglanych murów, dzięki inicjatywie prywatnego inwestora, powstał średniowieczny zamek.

Jeszcze kilka lat temu było tam pole. Zaniedbane ruiny niszczały, a ludzie plotkowali, że ktoś chce się porwać na odbudowę twierdzy. Jednak, jak w każdej plotce, w tej również było ziarenko prawdy. W tamtym czasie Jacek Nazarko, białostocki biznesmen, powoli dojrzewał do decyzji o inwestycji. W 2002 roku rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, które, choć zamek otwarto już dla zwiedzających, nadal trwają. Ogrom przedsięwzięcia jest widoczny na liczbach. Pierwotnie twierdza zajmowała obszar ok. 6 ha, obecnie ma 1,1 ha, a odbudowa trwa już ponad 10 lat.

Warto ją kontynuować, ponieważ zamek był miejscem ważnych wydarzeń. To właśnie w jego murach król August II Mocny ustanowił najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej – Order Orła Białego, a także spędzał tu czas i zmarł Janusz Radziwiłł. Na zamkowym dworze przebywali królowie polscy, m.in. Władysław III Waza i władcy zagraniczni – pośród nich car Rosji Piotr I.

Obecnie zamek jest miejscem spotkań turystów z całej Polski. To dla nich otwarto podziemia zamkowe, więżę więzienną i Salę Szklaną (oryginalna nazwa: Sala Śklana) z zrekonstruowanym największym piecem kaflowym przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, zwanym Wielkim Modrym (od niebiesko-białych kafli). Przybysze z dalekich stron mogą poczuć się jak władcy i przenocować na zamkowym dworze, a zmęczeni i głodni turyści – zjeść w Restauracji Zamkowej (dania kuchni polskiej, żydowskiej i litewskiej).

Pasjonaci rycerskich bitew powinni, choć raz, przyjechać na rekonstrukcję zdobycia Tykocina. Bitwa jest realizowana przez Podlaską Brygadę Rekonstrukcji i przyciąga coraz większe rzesze turystów. W tym roku starcie zaplanowano na 12 maja, a cała impreza potrwa dwa dni (11– 12.05.2013 r.) w Pentowie, obok Tykocina ponieważ tereny, na których zwykle rozgrywano bitwę są zalane.  11 maja odbywać się będą turnieje i konkursy, a 12 maja o 14.00 rozpocznie się bitwa.

 

Wstęp na zamek kosztuje 8 zł (bilet ulgowy) i 11 zł (bilet normalny).

Autor: Marta Czaczkowska (www.podrozeodkuchni.pl)

 

O autorce:

Marta Czaczkowska – studentka Uniwersytetu Warszawskiego na dwóch kierunkach: dziennikarstwie i komunikacji społecznej oraz bezpieczeństwie wewnętrznym. Pasjonatka podróży, dobrego jedzenia i dziennikarstwa. Postanowiła połączyć swoje pasje pisząc blog Podróże od kuchni. Od 5 lat dzieli życie pomiędzy Warszawą a Białymstokiem. Jednocześnie kosmopolitka i lokalna patriotka, bo choć uwielbia odkrywać nowe kraje, poznawać ciekawych ludzi i ich zwyczaje, najlepiej czuje się w Białymstoku (na podium znajduje się jeszcze Waszyngton i Bukareszt).