Zakończenie małżeństwa to nie jest łatwa decyzja. Bardzo trudno zamknąć pewien rozdział w życiu. Kiedy jesteśmy już zdecydowani na definitywne rozwiązanie związku – musimy zająć się formalnościami. Rozwód – od czego zacząć? Podpowiadamy!
Postępowanie rozwodowe – krok po kroku
Aby uzyskać rozwód musimy spełnić kilkanaście prawnych oraz formalnych wymogów. Tylko w sytuacji trwałego i zupełnego rozpadu pożycia para otrzyma sądowy dokument potwierdzający zakończenie małżeństwa. Choć wcale nie jest to proste, do tego wymaga czasu.
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek nazywany potocznie pozwem. Dokument wraz z odpowiednimi załącznikami (przede wszystkim jest to akt małżeństwa) trzeba zanieść do cywilnego sądu okręgowego. Możemy sporządzić samodzielnie takie pismo lub skorzystać z pomocy adwokata. Wraz ze składaniem wniosku rozwodowego należy uiścić opłatę, ewentualnie zrobić to później, ale maksymalnie do 6 dni od chwili złożenia dokumentu. Musimy pokryć koszty, jest to 600 złotych. Co ważne, gdy rozwód jest za obopólną zgodą i przebiega bez problemu, sąd zwraca połowę tej sumy.
Po rozpatrzeniu wniosku sąd poinformuje stronę przeciwną o wszczęciu postępowania. Zostanie również wyznaczona pierwsza rozprawa. Co dalej? W sytuacji, gdy jest jednoznaczny winny za rozpad małżeństwa, nawet na tym pierwszym spotkaniu można uzyskać rozwód. W przypadku, gdy para ma dzieci, dochodzi podział majątku lub inne sporne kwestie będzie konieczne kilkanaście spotkań oraz zbieranie dodatkowych dowodów. To komplikuje cały proces i znacząco go wydłuża w czasie.
Rozwód – jak sobie ułatwić?
Rozstanie się pary, a zwłaszcza rozwód to stres, masa nerwów oraz niekiedy szereg nieporozumień. Warto zatem skorzystać z pomocy Kliniki Rozwodowej i sobie ułatwić cały proces minimalizując straty emocjonalne, a także finansowe. Zyskujemy naprawdę dużo, ponieważ firma:
- przygotuje nam profesjonalny pozew lub pisemną odpowiedź na taki dokument
- poinformuje o wszystkich opłatach i innych formalnościach, które trzeba załatwić
- adwokat może nas reprezentować podczas rozprawy lub zatwierdzić porozumienie przed sądem.
Pomoc fachowca może być nieoceniona, gdy para nie może dojść do porozumienia, albo pojawiają się trudne kwestie podziału – majątku, opieki nad dziećmi bądź alimentów. Klinika Rozwodowa przygotuje projekty porozumień prawnych oraz zapewni wsparcie psychologa, jak i przeprowadzi badania. Mamy szeroki zakres usług, wszystkie szczegóły są dostępne na stronie www.klinikarozwodowa.pl.