Już 14 marca ruszy rekrutacja do przedszkoli, potrwa do 31 marca. Natomiast rodzice, zainteresowani zapisaniem dziecka do I klasy szkoły podstawowej, powinni wyrobić się w terminie od 21 marca do 15 kwietnia, a w przypadku oddziałów sportowych – do 5 kwietnia.
W tym roku rekrutacja do przedszkoli i pierwszych klas ma niewiele wspólnego z radosnym oczekiwaniem na nowe doświadczenia dzieci. Rodzice są raczej zaniepokojeni. Jedni, bo nie wiedzą, czy posłać swojego 6-latka do szkoły, od tego roku bowiem nie jest to konieczne; drudzy, bo są rodzicami 3-latków, dla których może zabraknąć miejsca w przedszkolu państwowym. A zabraknie właśnie wtedy, kiedy rodzice 5- i 6-latków postanowią zostawić swoje pociechy w przedszkolach i zerówkach. Wtedy automatycznie oddziały przedszkolne zapełnią się 4- i 5-latkami, a dla 3-latków miejsc będzie mało lub zabraknie ich całkiem.
Co mogą zrobić rodzicie? Ci, którzy wahają się nad posłaniem 6-latka do szkoły, najlepiej rozstrzygną to we własnym sumieniu i raczej nie będą kierować się potrzebami „cudzych” 3-latków. A rodzice tych ostatnich mogą tylko czekać, wybierając 3 przedszkola samorządowe, do których chcieliby posłać swoje dziecko, wskazując jedno jako pierwsze. Rekrutacja będzie odbywać się poprzez system informatyczny.
Za co przyznawane są punkty w rekrutacji do przedszkoli?
- Już dziś wiadomo, że sporo punktów otrzymuje dziecko za ustawowy wiek, który kwalifikuje je do odbycia obowiązkowego wychowania przedszkolnego daje prawo do korzystania z przedszkola. A zatem dzieci urodzone w 2010 i wcześniej, dzieci z 2011 i 2012 roku otrzymają 25 punktów w rekrutacji.
- Kolejne 12 punktów otrzyma dziecko, którego oboje rodzice (lub samotny rodzic) pracują, prowadzą gospodarstwo rolne, działalność gospodarczą lub uczą się w trybie dziennym stacjonarnym.
- 6 punktów można otrzymać za to, że rodzeństwo dziecka rozpoczyna lub kontynuuje wychowanie przedszkolne w danym przedszkolu.
- Dziecko z rodziny z dwojgiem dzieci otrzyma 3 punkty.
- 2 dodatkowe punkty przyznane będą za to, że przedszkole jest pierwsze na liście preferencji.
- W przypadku, kiedy liczba kandydatów będzie większa niż liczba miejsc, będzie liczył się wiek. Najstarsze dzieci dostaną dodatkowe punkty.
Ile miejsc potrzeba?
Miasto prognozuje, że liczba dzieci zgłoszonych do przedszkoli, w tym do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2016/2017 wyniesie ok. 9 500 (łącznie z kontynuującymi). Obecnie w przedszkolach samorządowych i oddziałach przedszkolnych ok. 8 500 miejsc. Niezbędnych do utworzenia jest więc od 1000 do 1500 dodatkowych miejsc dla białostockich przedszkolaków.
Tymczasem przedszkola nie wiedzą ciągle, na czym stoją i czy będą w stanie utworzyć grupy dla najmłodszych. Dopiero, kiedy ruszy rekrutacja i okaże się, ilu rodziców złoży deklarację o kontynuowanie opieki przedszkolnej dla swoich 5-latków, a ilu z nich pośle swoje dzieci do oddziałów przedszkolnych przy szkołach, sytuacja zacznie się klarować.
Jak stworzyć potrzebne miejsca?
Dużą szansę na utworzenie tych miejsc radni widzą w podniesieniu dotacji przyznawanych przedszkolom niepublicznym z 75% do 99% wydatków bieżących przewidzianych na jedno dziecko w przedszkolu publicznym. Propozycja spotkała się z pozytywną reakcją przedstawicieli aż 25 takich placówek! To oznacza, że rodzice będą mogli posłać swoje dzieci do przedszkoli prywatnych, ale płacąc za nie tak jak za samorządowe. Będzie to jednak możliwe dopiero po przyjęciu przez Radę Miasta uchwały określające zasady tych dotacji. Projekt uchwały będzie przedmiotem obrad podczas sesji Rady Miasta Białystok 29 lutego 2016 r. Wtedy okaże się, czy istnieje realna szansa, by nie martwić się o miejsca dla 3-latków.
Dodatkowym sposobem na zwiększenie miejsc w przedszkolach jest stworzenie oddziałów przedszkolnych w budynkach szkół. Lista szkół, w których mogą powstać takie oddziały oraz lista przedszkoli niepublicznych, które wyraziły chęć odpłatności na zasadach publicznych, dostępna jest tutaj: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/25-niepublicznych-przedszkoli-gotowych-do-wspolpracy-z-miastem.html
Już dziś możesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy znajduje się prywatne przedszkole, za które (być może) będzie można płacić jak za państwowe.
Poza tym pozostaje tylko czekać na rozpoczęcie rekrutacji oraz informację na temat przegłosowania ustawy o nowej formie dofinansowania przedszkoli niepublicznych.