Realizm – codzienne życie w malarstwie


Zdjęcie autorstwa Craig Adderley z Pexels

Co wyróżnia realizm? Przede wszystkim zerwanie z akademizmem, czyli zasadami, które odwoływać się miały do sztuki antycznej. Realizm to przede wszystkim sceny z życia prostych ludzi. Kolory proste, stonowane, brak jakiejkolwiek ekstrawagancji. Nie obrazujemy tego, co nad nami, tylko naszą teraźniejszość, prawdziwe, realistyczne życie. Malarze realizmu z całych sił starali się oddać właśnie tę codzienność. Musimy przyznać – zrobili to doskonale!

Początki realizmu w sztuce

Mówi się, że realizm ma swój początek w połowie XIX wieku. Podobnie jak w przypadku impresjonizmu, narodził się we Francji. To jeden z najlepszych przedstawicieli realizmu, Gustave Courbet był pierwszą osobą, która użyła słowa “realizm” jako określenia tego kierunku.

Realizm – co w nim jest najważniejsze?

Przedstawiciele realizmu przede wszystkim nie idealizowali ludzkiego życia. To bardzo ważny aspekt realistycznych obrazów – pokazywane było życie dokładnie takie, jak wyglądało na co dzień. Dlatego właśnie realizm nie podobał się na początku paryskiej elicie, która przyzwyczajona była do akademizmu. Chcieli tego, czego nie sposób było zobaczyć. Woleli oglądać nieistniejące bożki i inne stworzenia. Nikt nie chciał oglądać ciężkiej pracy czy smutku.

Nie tylko to jednak oddawali realiści. W ich obrazach można znaleźć również radość ze zwykłego, prostego życia. Nikt przecież nie powiedział, że jest ono złe!

Jeśli chodzi o kolory, tutaj nie uświadczymy niczego pstrokatego. Stonowane barwy, takie, jakie były faktycznie, by jak najlepiej oddać to, co artysta miał przed oczami.

Czy realizm odniósł sukces w swoich czasach?

Niestety nie, nie odniósł. Nie został uznany przez elity za wartościowy, wręcz za prowokujący i niepotrzebny. Poza Francją sytuacja wyglądała podobnie – realizm nie miał szansy się rozwinąć, nie był traktowany jako “prawdziwa sztuka”. Szybko musiał zejść ze sceny, ponieważ na jego miejscu bardzo szybko pojawił się impresjonizm, który to z kolei po fali krytyki, odnalazł swoje miejsce nawet na salonach – zachwycił publiczność całego świata.

Realizm współcześnie

Można powiedzieć, że obecnie całe mnóstwo artystów maluje bardziej realistycznie, choć epokowe inspiracje traktują bardziej jako szkielet. Obecna technologia, dostępność różnego rodzaju farb, różnorodne techniki pozwalają współczesnym artystom na niemalże bezbłędne oddanie rzeczywistości – tego, co mają przed oczami.

Realizm w sztuce z pewnością był ważnym kierunkiem, choć trwał dość krótko. Nie oznacza jednak, że nie był przełomowy – można powiedzieć, że w pewnym stopniu ułatwił drogę impresjonizmowi.

Zobacz, co możesz znaleźć w naszej Galerii. Jeśli uwielbiasz realistyczne dzieła – jesteś w odpowiednim miejscu. Już dziś otocz się sztuką!