Psychoterapia to realna pomoc dla nerwów

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy znali psychoterapeutów i ich gabinety głównie z filmów oraz seriali amerykańskich. Dziś wielu naszych rodaków chętnie opowiada o swoich problemach na kozetce, a gabinety psychoterapii przeżywają prawdziwe oblężenie.

Według badań The Men’s Center for Counseling and Psychotherapy, w Stanach Zjednoczonych najczęściej gabinety psychoterapeutów odwiedzają osoby pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, które są dobrze sytuowane i wykształcone. W Polsce również na kozetkach najczęściej można znaleźć osoby na wysokich stanowiskach, menedżerów, ale nie brakuje również przedstawicieli wolnych zawodów. Najczęściej są to trzydziesto- i czterdziestoletnie kobiety. Szacuje się również, że 20% Polaków ma większe lub mniejsze zaburzenia psychiczne. Rosnącą popularność terapeutycznych rozwiązań tego typu problemów potwierdza psychoterapeuta z Białegostoku – pani Magdalena Polewaczyk-Okuła.

Psychoterapia – co to jest?

Większość Polaków słyszało o psychoterapii, a nawet uważa ją za dobry sposób na rozwiązanie problemów życiowych. Jednak czym tak naprawdę jest psychoterapia? Jej pojęcie wcale nie jest jednoznaczne. Sam termin jest zlepkiem dwóch greckich słów: psyche (dusza) i therapein (leczyć). Ogólnie można napisać, że psychoterapia pomaga leczyć różne problemy natury psychologicznej, ale nie korzysta przy tym najczęściej ze środków farmakologicznych, ani z metod fizykalnych (najbardziej znane to elektrowstrząsy). Przeważnie psychoterapia kojarzy się z rozmową, a nawet z formą spowiedzi w obecności psychoterapeuty. To jednak tylko część prawdy, ponieważ psychoterapia może przybierać różne formy, jak na przykład psychorysunek, psychodrama czy choreoterapia.

Różne oblicza psychoterapii

Z różnych badań wynika, że na kozetce psychoterapeuty lądują najczęściej osoby, które mają problem z niską samooceną albo z powodu trudnej sytuacji życiowej lub traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Nie brakuje jednak również pacjentów, którzy przechodzą kryzysy w związkach lub w małżeństwie, doświadczyli zdrady małżonka, a nawet mają problemy z dziećmi. Coraz częściej pomocy terapeuty oczekują również osoby, które czują się wypalone zawodowo.

Wszystkie te osoby mogą liczyć na wsparcie specjalisty, ale warto wiedzieć, że psychoterapia nie zawsze jest taka sama w różnych gabinetach. Jest to konsekwencją wielu nurtów, jakie pojawiły się w ciągu lat w psychoterapii. Celem, na przykład, nurtu egzystencjalnego, w którym kontakt terapeutyczny opiera się na zrozumieniu pacjenta, jest przekonanie osoby poddawanej terapii, że powinna zaakceptować przytrafiające się jej wydarzenia, a w konsekwencji odnaleźć sens życia. Introspekcja, czyli wgląd w siebie, wykorzystywana jest w wielu formach psychoterapii do analizowaniu stanów emocjonalnych. Psychoterapia humanistyczna koncentruje się na osobie i wspiera pacjenta w rozwoju osobistym. To przykład kilku nurtów, które są silne we współczesnej psychoterapii, starają się pomóc pacjentom różnymi metodami i, trzeba przyznać, w wielu przypadkach są naprawdę skuteczne.