Nie od dziś wiadomo, że młodym ludziom bardzo trudno zarobić na własne mieszkanie. Z pewnością częstokroć brak pracy, niskie zarobki czy zupełny brak perspektyw na własne mieszkanie nie napawają dodatkowo optymizmem.
Mając ten fakt na uwadze, już w 2006 roku Polski Rząd wprowadził dofinansowanie do kredytów mieszkaniowych, tzw. Program „Rodzina na swoim”. Dzięki takiemu rozwiązaniu młode osoby na preferencyjnych warunkach mogły kupić mieszkanie bądź dom jednorodzinny. Podstawę Rządowej pomocy stanowi Ustawa z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Jednakże zgodnie też z zapisami wyżej wymienionej ustawy od 31 grudnia 2012 banki, które udzielały kredytowania preferencyjnego w programie „Rodzina na swoim” wstrzymały przyjmowanie wniosków. W praktyce oznacza to, iż do programu nie mogą przystąpić nowe osoby. Warto zaznaczyć, że program ten został zastąpiony programem również z naciskiem na wsparcie mieszkaniowe tzw.„Mieszkanie dla Młodych”.
Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa MIR Dorota Bortnowska, na II Polskim Kongresie Prawa Budowlanego i Nieruchomości, potwierdziła jednak, iż o dopłaty nie muszą martwić się Ci, którzy przed 31.12.12012 roku złożyli dokumenty. Ich wniosek będzie na pewno rozpatrzony i w razie wypełnienia pozytywnie formalności, dopłaty zostaną wypłacone. Program „ Rodzina na Swoim” będzie trwał do 2020 roku, po tym okresie zostanie całkowicie zamknięty. Dotychczas kredytów preferencyjnych udzielono przeszło 191 tysięcy, na kwotę ponad 34,9 mld zł.
Jak szacują eksperci, z roku na rok ilość wygasających kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” będzie coraz bardziej widoczna i znacząca. Taka sytuacja wynika z faktu, iż w początkowych latach wchodzenia w życie programu , umów zawieranych było znacznie mniej niżeli po kilku latach jego istnienia.
Warto również wspomnieć, iż w 2018 podobna sytuacja będzie dotyczyła rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Po jego zakończeniu zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski i to od nich w największej mierze będzie zależało wprowadzenie następnego programu rządowego wspierającego młodych i mieszkalnictwo.
Tytułem podsumowania należałoby podkreślić bardzo pozytywne znaczenie Programu „Rodzina na swoim”, który wcielono w życie w 2006 roku (zaś pierwsze umowy zawierano dopiero w roku 2007). Nabór do tego programu został całkowicie zakończony już pod koniec 2012 roku. „Program Rodzina na Swoim” zakładał głównie państwową finansową pomoc dla rodzin nie mających własnego mieszkania. Pomoc polegała na finansowaniu połowy odsetek bankowych przez pierwsze 8 lat spłaty zadłużenia. Co więcej mieszkanie zakupiono mogło być zarówno z rynku pierwotnego jak i rynku wtórnego. Mamy nadzieję, iż nadchodzące lata przyniosą kolejne ciekawe projekty mające na celu pomoc nie tylko młodym ludziom, ale wszystkim, którzy takiej pomocy będą potrzebować. Z pewnością niebawem poznamy inne równie interesujące projekty zmian na zbliżające się, kolejne lata.
Autorem artykułu jest Oferent – przetargi branżowe dla firm