Polacy na poszukiwanie pracy za granicą mają różne sposoby. Dla jednym źródłem są internetowe serwisy z ogłoszeniem, dla innych portale biznesowe, jeszcze inni korzystają z portali społecznościowych lub agencji pośrednictwa pracy. Bez względu jednak na wybrany sposób poszukiwań cel jest jeden: znaleźć dobrze płatną pracę i uczciwego pracodawcę. Jak jednak sprawdzić, czy pracodawca oferuje dobre warunki i działa legalnie?
Jakie to są dobre warunki pracy za granicą?
Warunki oferowane przez zagranicznych pracodawców znacznie się od siebie różnią. Uzależnione są od miejsca wykonywania zawodowych obowiązków (i to nie tylko kraju, ale i regionu czy miasta), branży działania, zakresu zadań, umiejętności i doświadczenia pracownika, a nawet jego zdolności negocjacyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych ram mówiących, czym są dobre warunki pracy. Podstawowymi ramami jest minimalne wynagrodzenie w danym kraju, a nawet na danym stanowisku. Przed podpisaniem umowy dobrze jest też wiedzieć, jakie są dobre praktyki.
Dobrze się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, co jest standardem przy zatrudnieniu i czego można wymagać. Wiedzę na ich temat, najlepiej czerpać z branżowych blogów. np. porady dla opiekunek w Niemczech warto zgłosić się na opieka.felizajob.pl/blog/. Zgromadzona w artykułach wiedza pozwoli ocenić czy zaproponowane warunki będą tymi odpowiadającymi niemieckim standardom. Aby natomiast być pewnym, że pracodawca nie zaniża pensji, dobrze jest przeanalizować raport płacowe dla danego kraju, regionu, miasta, branży i zawodu.
Jak zweryfikować zagranicznego pracodawcę?
Podstawą podjęcia bezpiecznego zatrudnienia za granicą jest dobre zweryfikowanie pracodawcy. Podstawą weryfikacji będzie ustalenie, w jakim kraju zarejestrowana jest firma i czy istnieje w systemie VIES (VAT Information Exchange System). Bazy, w jakich można sprawdzać zagranicznych pracodawców to także portal e-justice oraz EORI. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest unikać firm zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych, bez strony internetowej, bez opinii, bez podanych danych kontaktowych, z wirtualną siedzibą.
Jeśli nie ma się na to czasu lub nie wie, jak to zrobić, najlepiej jest skorzystać z pomocy zaufanych polskich agencji pracy. Decydując się na ich pomoc, to na ich barki przerzuca się odpowiedzialność za weryfikacje zarówno pracodawcy, jak i samego ogłoszenia.
Wato jednak podkreślić, że polskie agencje też dobrze jest sprawdzić. Najłatwiej to zrobić zaglądając do rejestru przedsiębiorców. Z niego można pozyskać informacje czy agencja działa, jaki ma NIP, adres siedziby itp. Można też zerknąć na media społecznościowe, opinie w Google, a także za pomocą Google Street View sprawdzić, czy siedziba firmy faktycznie znajduje się pod podanym adresem. Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy agencja działa prężnie, np. regularnie publikuje treści na blogu, czy social mediach, czy też te kanały są martwe.