Nasze miasto skrywa wiele fascynujących miejsc i historii. Na co dzień nie zawsze mamy czas, by zwracać na nie uwagę, dlatego warto chociaż jeden letni dzień przeznaczyć na ich zgłębienie.
Najbliższy weekend z pewnością będzie dobrą okazją, by bliżej poznać Białystok dzięki jego zwiedzaniu z przewodnikami lub grze historycznej.
Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało quest, czyli swego rodzaju grę historyczną, dzięki której jeszcze do końca sierpnia może nas pochłonąć opowieść o dawnych tajemniczych czasach połączona z poszukiwaniem skarbu. A co trzeba zrobić? Wystarczy z określonego punktu w mieście wziąć ulotkę i krok po kroku wypełniać zawarte w niej polecenia. Polecenia niezwykłe, bo pisane wierszem poprowadzą uczestnika szlakiem wprost do skarbu. Jakiego skarbu zapytacie? To już tajemnica organizatorów i osób które quest ukończą.
Po ulotki zapraszamy do Muzeum Wojska w Białymstoku, Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej, Galerii im. Sleńdzińskich oraz do Kawiarni Spółdzielnia Bar&Kafe.
Skarb dostępny od wtoreku do niedzieli w godz. 9.30-17.00
Czas przejścia: około 40 minut.
Inną niezwykle ciekawą inicjatywą, przygotowaną również przez Muzeum Wojska w Białymstoku, jest Spacer „Tablice obok nas”.
Chodząc ulicami miasta, często nie zdajemy sobie sprawy, jakich historycznych wydarzeń były one świadkiem. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza 18 lipca (sobota) o godzinie 11.00 na spacer, którego motywem przewodnim będą właśnie „Tablice obok nas”.
Kwadratowe, prostokątne lub w bliżej nie określonym kształcie, tablice wykonane z betonu, kamienia czasami z metalu, smętnie wiszą na budynkach – ale po co? Coś na nich jest napisane, pojawiają się płaskorzeźby lub inne elementy dekoracyjne. W założeniach miały informować, uczyć, wykrzykiwać dawno zapomniane historie – w praktyce większość ludzi przechodzi obok obojętnie. Jednak kiedy ktoś się przy nich zatrzyma, poświęci im troszeczkę uwagi to rozgadają się, jak katarynki. Opowiedzą dawne dzieje miasta:
– bo wie Pan, tu w tym miejscu, to mieścił się sztab 9 Dywizji Piechoty, tak, tak rok czterdziesty czwarty był, a tam we wrześniu zginął taki chłopak, harcerz Wacław Siedlecki się nazywał – co za tragedia… . I tylko od przechodnia zależy jak dużo czasu im poświęci.
Pracownicy Muzeum Wojska w Białymstoku zapraszają na spacer, podczas którego uczestnicy odwiedzą różne tablice, wysłuchają opowieści o wydarzeniach, które one upamiętniają. Oprócz porcji solidnej wiedzy, muzealnicy gwarantują mile spędzone przedpołudnie! Zbiórka przed budynkiem Muzeum. Spacer jest bezpłatny.