Jezdnie, znaki drogowe, przejścia dla pieszych – przy Szkole Podstawowej nr 12 w Białymstoku powstało nowoczesne mini miasteczko ruchu drogowego. 14 października otwarto miejsce, w którym nie tylko można poćwiczyć jazdę na rowerze, ale również przygotować się do egzaminu na kartę rowerową.
Miasteczko ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku tworzy plansza ćwiczeniowa, która imituje organizację ruchu, jak na prawdziwych drogach oraz mobilne znaki drogowe. Miasto przekazało uczniom również 6 rowerów do nauki jazdy i egzaminu na kartę rowerową. Dodatkowo na terenie szkoły powstało 13 atrakcyjnych gier i zabaw podwórkowych oraz 20 korytarzowych. Wysokiej jakości masa termoplastyczna, z jakiej wykonano gry, zapewni trwałość i długie ich użytkowanie. Koszt tej miejskiej inwestycji to prawie 100 tys. złotych.
Zgodnie z prawem osoba, która ukończyła 10 lat, a nie ma ukończonych jeszcze lat 18, może jeździć rowerem po drogach publicznych tylko i wyłącznie wtedy, gdy posiada kartę rowerową. Do egzaminu na taką kartę może przystąpić każdy uczeń szkoły podstawowej, który ukończy 10 lat.
– Rowerowe treningi uczniów przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową pozwolą na lepsze zapamiętanie znaków drogowych i poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. To ważne, aby najmłodsi umieli prawidłowo poruszać się po drogach. Tym bardziej, że Białystok to miasto w którym jednoślady cieszą się dużą popularnością – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
Gry podwórkowe i korytarzowe, które powstały w szkole, takie jak np. zegar, alfabet, cyfry na ślimaku czy szachy będą pomocne w nauce poprzez zabawę oraz wspomogą rozwijanie kreatywności uczniów. Urozmaicą spędzanie czasu wolnego uczniów po zajęciach szkolnych.
Szkoła Podstawowa nr 12 w Białymstoku jest największą tego typu placówką w mieście. Uczęszcza do niej 1283 uczniów.
Eliza Bilewicz-Roszkowska
za: bialystok.pl