Pomysł na prezent? Książka podlaskiej pisarki!


Sam & Riko, Agnieszka Wiszowata

Długie jesienne wieczory sprzyjają czytelnictwu! W dodatku zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a książka to jeden z najlepszych i często wybieranych prezentów.

Zapraszamy więc na przegląd książek, które warto rozważyć jako pomysł na prezent dla najbliższej osoby. Książek wyjątkowych, bo napisanych przez pisarki związane z Białymstokiem i Podlasiem.

Sam & Riko, Agnieszka Wiszowata

Autorka książki – Agnieszka Wiszowata – to młoda białostoczanka, mama małego chłopca i właścicielka psa. To właśnie oni byli inspiracją do napisania książki „Sam & Riko”, niezwykłej opowieści dla dzieci. Ciekawostką jest, że ilustracje do książki wykonała inna białostoczanka, Paulina Engen. Z okładki książki: Sam to prawdziwy chłopiec. Riko to jego pies. Sam i Riko wszystko robią razem. Wspólnie poznają świat, jeżdżą na wakacje i uczą się nowych rzeczy. Sam i Riko mają też wspólne smutki… Książka powstała z myślą o dzieciach marzących o kudłatym przyjacielu i ich rodzicach, którzy obawiają się, że małe dziecko i szybko rosnący, czworonożny przyjaciel pod jednym dachem to szaleństwo… Mały chłopiec i jego wielki biały pies udowodnią Wam, że jest inaczej.

Słoń z ulicy Odeskiej – opowiadania przy kawie, Bożena S. Bart

Bożena Siemieńczuk-Bartoszewicz to pisarka, związana z Białymstokiem, która debiutowała dość późno, bo dopiero po 50 roku życia. O sobie mówi, że zawsze chciała napisać książkę, najlepiej taką, która będzie miała „to coś” i wyzwoli pragnienie przeczytania kolejnej jej książki. Tomiki jej opowiadań udowadniają, że autorka ma ogromny potencjał do tworzenia niezwykłych historii, napisanych prostym, ale przewrotnym językiem. Okłada opowiadań Słoń z ulicy odeskiej… głosi: Dziać się mogło, chociaż nie musiało. Niektórzy z nich żyli, inni nigdy nie istnieli. Wiele rzeczy wydarzyło się naprawdę, choć czasem byłoby lepiej, żeby nie. Magiczny realizm zwykłych, albo wymyślnie poplątanych, ludzkich losów. Wystarczy się rozejrzeć. Mogę tylko zapewnić, że na ulicy Odeskiej rzeczywiście kiedyś spotkałam słonia, a popękana fotografia leży w moim rodzinnym albumie. Reszty domyślcie się sami.

Splątanie, Agnieszka Masłowiecka

Agnieszka Masłowiecka jest psychologiem i wykładowcą akademickim. Związana jest z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadzi zajęcia z psychologii rozwoju człowieka, komunikacji interpersonalnej oraz warsztaty umiejętności wychowawczych. Jej książka Splątanie (według opisu Wydawnictwa Forma) to niezwykła teoria sugerująca, że upływ czasu jest złudzeniem, a co więcej, że czas płynie tylko wtedy, gdy istniejemy w konkretnym wszechświecie. Z perspektywy mieszkańców innych wszechświatów, nasz czas stoi w miejscu. Ta koncepcja wielości światów i czasu, który biegnie w różny sposób (a czasem w odmiennym kierunku), jest dla Autorki świetną pożywką, by snuć historie o splątanych losach bohaterów zmagających się ze swoją historią, stratą, poczuciem sensu, miłością i śmiercią, a przede wszystkim z paradoksem pamięci, którą czas potrafi wycierać jak gumka ślady ołówka.

Mężczyzna prosty w obsłudze, czyli kobieta szczęśliwa w związku, Małgorzata Kadysz

Małgorzata Kadysz mówi o sobie, że jest człowiekiem, kobietą, żoną, matką i wiedźmą. Z wykształcenia pedagog, logopeda, psychotronik, trener  NLP. Jest także Trenerem Rozwoju Osobistego oraz Trenerem Radykalnego Wybaczania. Tak bogate doświadczenie pozwoliło jej napisać niezwykle ciekawy i doceniany przez czytelników poradnik. Książka w ciekawy i pełen humoru sposób wprowadza czytelnika w skomplikowany świat relacji męsko-damskich. Autorka podpowiada, jak dokonać drobnych zmian w swoim zachowaniu, aby te relacje stały się łatwe i przyjemne. Poradnik polecany kobietom, które dopiero rozpoczynają życie we dwoje, jak również tym, które są w związku od wielu lat.

Mat i świat, Agnieszka Suchowierska

Agnieszka Suchowierska to współautorka (razem z psychologiem Wojciechem Eichelbergerem) dwóch książek – bajek dla dorosłych: „Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci” oraz „Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki”. Napisała także świetną, docenianą przez czytelników i krytyków, powieść dla dzieci „Mat i świat”. Na co dzień jest nauczycielką języka polskiego i mam na swoim koncie także kilka podręczników do nauczania tego przedmiotu. Miś Mat urodził się w chińskiej fabryce. Jest wielkim optymistą, kocha wszystkie dzieci – te bogate i te biedne. Zresztą pieniądze i posiadanie różnych dóbr to nie są sprawy, które interesują Mata. Miś jest przecież do kochania. Do opisu Wydawnictwa Krytyka Polityczna należy dodać jeszcze, że książka porusza ważne i często trudne sprawy, związane z nierównością społeczną i niesprawiedliwością świata, które warto przemycać dzieciom podczas wspólnej lektury.

Pochłaniacz, Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda pochodzi z Hajnówki, gdzie ukończyła podstawówkę i liceum. W czasie nauki w szkole średniej zainteresowała się dziennikarstwem i w następnych latach pisała do lokalnych czasopism. Skończyła dziennikarstwo na UW, a także scenopisarstwo na PWSFTviT w Łodzi. W 2007 roku zadebiutowała powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank, która zdobyła uznanie i została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, a przez wydawnictwo Media Express została wyróżniona nagrodą Debiut Roku. Ostatnio bestsellerem stała się jej powieść Pochłaniacz, która jest pierwszym tomem tetralogii kryminalnej Cztery żywioły Saszy Załuskiej. Opis powieści Pochłaniacz z okładki: Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki. Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik – były piosenkarz i autor przeboju Dziewczyna z północy – chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody…

Kosmos w Ritzu, Miłka O. Malzahn

Miłka Malzahn to pisarka, która także pochodzi z Hajnówki. Jest również wokalistką, autorką tekstów piosenek i prezenterka radiowa. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od roku 2006 pracuje w Radiu Białystok. Ignacy Karpowicz tak opisuję tę powieść Kosmos w Ritzu (opis ze strony Wydawnictwa Forma): strożnie humorystyczna i nieostrożnie zakręcona opowieść Miłki Malzahn, przenosi czytelnika do już nieistniejącego (albo istniejącego) białostockiego hotelu Ritz, w którym znajduje się (lub nie) portal, a za nim inne wymiary, chociaż najdziwniejsze rzeczy wydarzają się po „naszej” stronie. Warto wybrać się w podróż, zwłaszcza do nas (i po nas) samych. Każda autorka i każda twórczość jest inna. Bez wątpienia warto jednak poznawać nasze lokalne talenty pisarskie – obojętnie, czy sięgniemy po pozycje dla dorosłych, czy raczej opowieści dla dzieci.