Polecamy spotkanie poświęcone badaniom noworegionalistycznym prowadzonym na Uniwersytecie w Białymstoku. Wydarzenie odbędzie się 21 marca 2025 roku o godzinie 18:00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19. Wstęp wolny.
Gościniami spotkania będą dr hab. prof. UwB Katarzyna Sawicka-Mierzyńska oraz dr hab. prof. UwB Danuta Zawadzka. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Niziołek, socjolożka specjalizująca się w badaniach kulturowych.
Podczas wydarzenia prelegentki omówią zagadnienia związane z nowym regionalizmem literackim oraz przedstawią dwie serie wydawnicze: „Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki” oraz „Nowy Regionalizm w Badaniach Literackich”. W ramach pierwszej z nich w 2024 roku ukazała się książka Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej pt. „Opowiedzieć Białystok, opowiedzieć Podlasie. Szkice o literaturze polsko-białoruskiego pogranicza”, wydana przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku i Wydawnictwo UwB. W drugiej serii opublikowano monografię zbiorową „Warstwy ludu. Chłopki, chłopi i inni w literaturach regionalnych (XIX-XXI wiek)”, pod redakcją Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej, Danuty Zawadzkiej i Małgorzaty Mikołajczak (Kraków 2024).
Książka „Opowiedzieć Białystok, opowiedzieć Podlasie” analizuje literaturę, kulturę i tożsamość regionu w oparciu o twórczość XX i XXI wieku. Autorka omawia dzieła m.in. Michała Androsiuka, Katarzyny Bondy, Piotra Janickiego, Ignacego Karpowicza, Justyny Kulikowskiej i Miry Łukszy. Szczególną uwagę poświęca literackim świadectwom bieżeństwa oraz idei regionalizmu, obecnej na łamach czasopisma „Kontrasty” i w działalności Uniwersytetu w Białymstoku. Recenzentki książki podkreślają jej wartość wynikającą z połączenia perspektywy noworegionalistycznej z autoetnograficzną.
Monografia „Warstwy ludu” stanowi refleksję nad współczesnymi modelami narracji o chłopach i kulturze ludowej. Publikacja zawiera teksty badaczy takich jak Katarzyna Niziołek, Danuta Zawadzka, Elżbieta Rybicka, Krzysztof Zajas i Wojciech Browarny. Jak zauważa dr hab. prof. UKEN Magdalena Roszczynialska, artykuły zawarte w tomie analizują zarówno tekstowe reprezentacje chłopskości, jak i sposoby jej wyrażania, dążąc do nadania głosu bohaterom tych narracji.
Podczas spotkania będzie możliwość otrzymania papierowego egzemplarza książki „Opowiedzieć Białystok, opowiedzieć Podlasie. Szkice o literaturze polsko-białoruskiego pogranicza” (liczba egzemplarzy ograniczona). Publikacja dostępna jest również w wersji elektronicznej pod adresem: http://hdl.handle.net/11320/17888.
Wydarzenie organizowane jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białegostoku.
Źródło informacji i grafika: Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa