Piernik świąteczny polsko- żydowski.

Najwyższa pora aby upiec piernik świąteczny. Dziś podajemy przepis, który jest mieszanką korzeni żydowskich i szczypty nowoczesności. Jeśli zastąpicie podany w przepisie cukier dodatkową porcją miodu i dodacie więcej przypraw korzennych wówczas będzie on tradycyjnym.

 

Piernik tradycyjnie żydowski to ciemno brązowe ciasto z bakaliami o silnym, orientalnym zapachu pochodzące jeszcze  z czasów kiedy społeczność żydowska stanowiła znaczną część ludności naszego miasta, a z Polakami łączyły ich dobrosąsiedzkie stosunki. Receptura na ten smakołyk wywodzi się od ciasta miodowego zwanego w języku jidysz „lekach”. Żydzi podawali je pierwszego wieczoru Rosz Haszana wypadającego w drugiej połowie września (tzw. Nowy Rok) i potem każdego świątecznego dnia aż do Jom Kipur wypadającego w końcu września (Dzień Pojednania).

Ciasto było symbolem nadziei na dostatni rok. Choć pochodzenie tego ciasta jest żydowskie, to polskie rodziny przejęły jego recepturę i do dzisiaj istnieje tradycja wypiekania go, a przepis przekazywany jest młodszym pokoleniom.

Tak jak dawniej, tak i obecnie piernik jest wypiekany w małych, podłużnych formach a piękny ciemno brązowy kolor, delikatne, gąbczaste ciasto i niepowtarzalny zapach i smak sprawiają, że cieszy się on dużą popularnością.

Dzisiejszy przepis jest jednym z wielu, lekko zmodyfikowanym w stosunku do pierwotnej receptury. My użyliśmy cukru (możesz go zastąpić miodem) i dodaliśmy mniej (o 5 łyżek) przyprawy korzennej.

Składniki:
½ kostki masła
1 szklanka cukru (najlepiej brązowego)
2 łyżki miodu
5 łyżek przyprawy piernikowej
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki sody oczyszczonej
­2 łyżki kawy zbożowej
2 łyżki powideł śliwkowych (lub zmielonych wilgotnych suszonych śliwek)
1 szklanka mleka
2 jajka
2 szklanki mąki

Polewa:
1 tabliczka gorzkiej czekolady
100 ml śmietanki kremówki 30­36%

W większym garnku roztapiamy masło, dodajemy cukier i mieszamy. Zdejmujemy z gazu i kolejno dodajemy miód, powidła śliwkowe, przyprawę piernikową, cynamon. Mieszamy wszystko na jednolitą masę. Następnie dodajemy kawę zbożową, sodę i mleko. Mieszamy.
Gdy składniki się połączą wlewamy roztrzepane jajka. Mieszamy i wsypujemy powoli mąkę.
Formę keksową o wymiarach ok. 15 x 25 cm smarujemy tłuszczem i wysypujemy mąką.
Wlewamy masę. Wstawiamy ciasto do rozgrzanego do 190 st. C piekarnika. Pieczemy ok. 50 min. (do suchego patyczka). Pozostawiamy do ostygnięcia.

Polewa: W garnuszku zagotowujemy śmietankę. Zdejmujemy z gazu i wrzucamy połamaną czekoladę. Mieszamy, aż się rozpuści. Polewamy piernik. Najsmaczniejszy jest na drugi dzień.

 

 

 

Przepis oraz zdjęcie: Joanna Kodłubańska (2012)