Blond to klasyczny kolor włosów, który odpowiednio dobrany do typu naszej urody jest w stanie rozpromienić naszą cerę oraz złagodzić rysy twarzy, przynosząc swoisty efekt odmłodzenia. Jasny perłowy blond, miodowy, popielaty, a może blond ombre? Jak wybrać właściwy kolor farby do włosów? I w jaki sposób przeprowadzić koloryzację, by osiągnąć jak najbardziej profesjonalny efekt? Zobacz, jaki kolor farby będzie do Ciebie pasował!
Włosy blond – oceń typ swojej urody
Przed wyborem konkretnej farby do włosów, bardzo ważne jest to, by właściwie ocenić typ swojej urody. To naturalne, że blondynkom o skandynawskiej urodzie będzie pasował inny odcień blondu niż brunetkom o ciemniejszej karnacji. Nieprawdą jest też to, że blond włosy mogą dobrze wyglądać tylko i wyłączenie u naturalnych blondynek. “Świat” farb do włosów w kolorze blond jest tak duży, że każda z nas odnajdzie w nim odcień odpowiedni dla siebie.
- Naturalne blondynki o bardzo jasnej cerze i zimnym typie urody powinny wybierać farby do włosów w chłodnym i jasnym odcieniu blondu np. kryształowy lub popielaty blond. W przeciwieństwie do nich, blondynki o ciepłej i nieco bardziej opalonej karnacji powinny wybierać farby do włosów o ciepłej tonacji kolorystycznej np. naturalny blond lub delikatny perłowy blond Garnier Color Sensation.
- Szatynki o bardzo jasnej cerze, które chciałyby nieco rozjaśnić kolor swoich włosów, ale nie stracić przy tym na wyrazistości swojej cery, powinny wybierać farby do włosów w chłodnym odcieniu ciemnego popielatego blondu lub bardzo jasne i zimne odcienie brązu. Szatynki o ciepłej urodzie powinny natomiast stawiać na miodowe lub lekko opalizujące odcienie blondu, by dodatkowo podkreślić promienność swojej cery.
- Brunetki, które decydują się na drastyczną zmianę koloru z ciemnego brązu na blond mogą skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym wariantem jest tradycyjna koloryzacja włosów, w której brunetki o opalonej karnacji powinny wybierać farby do włosów w ciepłych i ciemnych odcieniach blondu, zaś “zimne” brunetki ciemny blond lub bardzo bardzo jasny brąz o chłodnej poświacie. Drugie rozwiązanie stanowi natomiast koloryzacja w stylu ombre lub pasemek blond – w ten sposób, zamiast drastycznej zmiany kolorów osiągniemy łagodne przejście między dwoma kolorami.
- Panie o rudych włosach, które pragną przejść na “stronę” blond, powinny szukać odpowiednio chłodnych lub ciepłych odcieni blondu z domieszką brązu lub czerwieni, bowiem kolor rudy bardzo słabo przyjmuje czysty pigment blondu. Rudzielce o ciepłej karnacji będą zatem dobrze prezentowały się w jasnym brązie w odcieniu orzecha laskowego, zaś panie, które posiadają zimny odcień karnacji w szlachetnym ciemnym blondzie.
Rozjaśnianie i przyciemnianie włosów
Koloryzacja blond najczęściej wymaga od nas wykonania zabiegu rozjaśniania lub przyciemniania włosów. W przypadku przyciemniania włosów sprawa przedstawia się całkiem prosto, bowiem jasne włosy bardzo szybko przyjmują ciemny barwnik. Pamiętajmy jednak, by w trakcie jednej koloryzacji nie przyciemniać włosów o więcej niż 1-2 tony, bowiem ma to bardzo duży wpływ na ostateczny efekt koloryzacji. Lepiej w tym przypadku postawić na stopniową zmianę koloru włosów, która uchroni nas przed powstaniem czerwonych lub żółtych tonów na włosach.
Stopniowa koloryzacja włosów zalecana jest również w przypadku rozjaśniania włosów, jeśli jednak decydujemy się na “ostrą” zmianę koloru włosów, może okazać się, że niezbędne będzie również wykonanie zabiegu dekoloryzacji przy pomocy rozjaśniacza. W takiej sytuacji lepiej jednak zdecydować się na niego w profesjonalnym salonie fryzjerskim, bowiem samodzielne, a tym samym nieodpowiednie obchodzenie się z rozjaśniaczem, może sprawić, że struktura naszych włosów ulegnie wyraźnemu zniszczeniu.