Peeling chemiczny – co powinnaś wiedzieć?


Photo by Gustavo Fring from Pexels

Lato to czas, w którym szczególnie lubimy spędzać czas na słońcu. Letnia opalenizna wydaje się być niezwykle atrakcyjna. Jednak długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może nie tylko znacznie wysuszać skórę, ale również powodować jej przebarwienia. Aby sobie z tym poradzić, warto zdecydować się na peeling chemiczny. Pozwala on w kontrolowany sposób na usunięcie jednej lub więcej warstwy naskórka, co pobudza produkcję elastyny i kolagenu.

Peeling chemiczny – jak działa?

Zabieg kosmetyczny tego rodzaju polega na aplikacji na skórę mieszaniny czynnych związków w określonym stężeniu. Peelingi wykonywane za pomocą kwasów odpowiednio złuszczają zewnętrzne powłoki naskórka, a tym samym w rezultacie poprawiają jędrność, nawodnienie, a także elastyczność skory. Kwasy zawarte w peelingu odpowiednio niwelują przebarwienia po trądziku, a także usuwają płytsze blizny. Peeling chemiczny to doskonały sposób, pozwalający na znaczne spłycenie zmarszczek, wyrównanie kolorytu skóry oraz usunięcie naskórka. Świetnie sprawdzi się również dla osób posiadających tłustą cerę, ponieważ zmniejsza produkcję sebum oraz zwęża pory.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Najlepszy czas na poddanie się zabiegowi to jesień lub wiosna. Większość kwasów nie powinna być stosowana latem lub zimą ze względu na zbyt niskie, a także zbyt wysokie temperatury. Po zabiegu należy bezwzględnie unikać nadmiernego działania promieni UV, a także niskiej temperatury. Z zabiegu powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Peeling nie jest odpowiedni dla osób, które mają opryszczkę, alergie skóry lub podrażnienia. Warto również skontaktować się z lekarzem, jeśli przyjmujemy stale leki na serce lub antybiotyki.

Efekty po peelingu chemicznym

Warto wiedzieć, że przez pierwsze dwa dni od wykonania zabiegu skóra może być lekko podrażniona, co będzie przejawiać się widocznym zaczerwienieniem. Proces złuszczania naskórka zaczyna się bowiem dopiero po 3-4 dniach. Po zabiegu należy często nawilżać skórę, do czego doskonale sprawdzą się kremy o tłustej konsystencji, a także mocno nawilżające apteczne maści. W czasie regeneracji naskórka należy unikać kąpieli w basenie, wizyt w saunie i solarium. Aby zwiększyć efektywność zabiegu, a także odpowiednio dopasować efekty do swoich potrzeb, warto wykonać kilka serii peelingu chemicznego. Zabiegi powinny być od siebie optymalnie oddalone, aby zachować czas na odpowiednią regenerację przed wcześniejszą serią.