Opieka nad najmłodszymi – rehabilitacja niemowląt

Opieka nad chorym dzieckiem to wielka odpowiedzialność, zarówno dla rodziców, jak i dla wszystkich domowników. Kiedy chorym dzieckiem jest noworodek, staje się to jeszcze bardziej trudne. Jeśli rodzic zauważy nieodpowiednie lub dziwne ruchy swojej nowo narodzonej pociechy, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Kiedy u malucha będzie pojawiał się płacz z nieokreślonej dla nas przyczyny lub zwijanie się i zaczerwienie na twarzy, nie wolno tego lekceważyć.

Metody rehabilitowania niemowląt

Najczęściej wykorzystywaną metodą podczas rehabilitacji niemowląt jest metoda NDT-Bobath. Twórcami tej metody było małżeństwo z Londynu – dr Karl Bobath i Berta Bobath. Technika została stworzona pod koniec lat 40 XX w. Para najpierw pracowała z dorosłymi pacjentami i ofiarami wojennymi z II wojny światowej, którzy doznali urazu mózgu. Dopiero ich późniejsza praca dotyczyła dzieci. Aby zobaczyć pozytywne skutki terapii rehabilitacyjnej metodą NDT-Bobath, trzeba ją przeprowadzać przy pomocy pracy całego ciała. Metoda ta dała nowe światło na leczenie wcześniaków. Maleństwa te nawet już w inkubatorach powinny być odpowiednio karmione, pielęgnowane i układane, aby nauczyły się poprawnego schematu funkcjonowania swojego ciałka. Nie tylko w okresie niemowlęcym, ale również później w okresie wczesnodziecięcym i dziecięcym.

Cechy wyróżniające

Bardzo ważną, a nawet najważniejszą sprawą podczas stosowania tej metody, jest indywidualne podejście do pacjenta. Trzeba nie tylko skupić się na podstawowej wiedzy i schemacie działania techniki. Powinno się użyć swojego „wewnętrznego oka”. Główne zadanie rehabilitacji niemowląt metodą NDT-Bobath jest hamowanie powstałych już patologicznych wzorców i nauczenie prawidłowych, a także skorygowanie sztywności i napięcia mięśni.

Przyczyny problemów u niemowląt

Rozwój fizyczny u dziecka zaczyna się już w macicy. Dziecko nawet tam może nabyć złych funkcji ruchowych. Maleństwo w macicy wkłada paluszki do buzi, ssie, ziewa, rusza się, przeciąga się, koziołkuje, przemieszcza się, obraca, wykonuje ruchy oddechowe, rusza rączkami, nóżkami i głową. W brzuchu nabywa świadomości i możliwości swojego ciała. Czasem maluch już w macicy źle się ułoży, co powoduje późniejszy problem z normalnym i prawidłowym rozwojem ruchowym.

W czasie porodu dziecko rodzi się bardzo mocno zgięte. Bardzo ważne jest, aby dziecko pozostało w tej pozycji jak najdłużej. Maluch, otwierając powolutku sam swoje ciało, nauczy się robić to poprawnie. Jeśli ktoś zrobi to na siłę, za dziecko, maleństwo zacznie się wyginać i nabierze bardzo złych nawyków ruchowych. Później wymagana będzie rehabilitacja takiego niemowlaka.

Rehabilitacja niemowląt uczy maluszki tego, co powinny opanować same, ale mają z tym problemy, bądź robią to źle. Pierwsza rzeczą podczas rehabilitacji niemowląt jest nauka opanowania równowagi na plecach i swobodne ruchy głową z możliwością zatrzymania jej na środku. Każdy ruch fizjoterapeuty musi być bardzo delikatny i rozważny.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez specjalistów Mobilemed.pl, specjalizujących się w rehabilitacji niemowląt.