Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach latem i ogrzewanych zimą, a także wiatr, promieniowanie UV, czy naturalne właściwości skóry wpływają na pojawienie się przesuszenia. Jak nawilżać taką skórę i włosy i o czym należy pamiętać?
Oczyszczanie pierwszym krokiem do skutecznego nawilżania
Zanim zaczniecie nawilżać skórę, aby dobrze przyjęła składniki kosmetyków, musicie ją dobrze oczyścić. Do przesuszonej skóry nie należy wybierać żeli czy płynów oczyszczających zawierających alkohol. Powodują one szczypanie oczu, ale i zaczerwienienia skóry, a tego w przypadku skóry przesuszającej się chce się uniknąć. Zresztą odparowujący alkohol dodatkowo przesusza skórę. Dlatego warto wybrać łagodne mleczka do oczyszczania twarzy albo płyn micelarny o neutralnym pH. Wystarczy sięgnąć po płatki kosmetyczne i nanieść na nie odrobinę kosmetyku. Należy przecierać skórę, kolejnymi płatkami aż uzyska się optymalny efekt, to znaczy na płatku nie będą widoczne zanieczyszczenia. Raz w tygodniu niezbędne jest też złuszczanie. W przypadku skóry, która bardzo się przesusza i tworzy się na niej większa warstwa zrogowaciałego naskórka, potrzebne są silniejsze środki złuszczające, co nie oznacza peelingu chemicznego, a kwasowy lub enzymatyczny. Gdy skóra jest wrażliwa najlepiej wybrać ten ostatni, gdyż nie powoduje podrażnień. Dzięki zawartości ekstraktów z ananasa, papai czy alg oczyszcza skórę i pozostawia ją wstępnie nawilżoną.
Jak dobrze nawilżyć skórę, która często się przesusza?
Gdy skóra jest już oczyszczona, można przejść do nawilżania. Tutaj pojawia się pytanie – jaki krem z kwasem hialuronowym do twarzy wybrać? Najlepiej jeśli zawiera on małocząsteczkowy kwas hialuronowy, który wnika głębiej. Dobrym wyborem może być też produkt, który poza kwasem hialuronowym zawiera mocznik w niewielkim stężeniu, taki który nie ma właściwości złuszczających, a głęboko nawilżające. Należy szukać produktów z mocznikiem w stężeniu 5%. Gdy chce się zapewnić skórze np. ciała dodatkowo złuszczanie, to należy wybierać balsamy z mocznikiem w stężeniu 10%, 20% lub większym. Największe stężenie mocznika rekomendowane jest w przypadku skóry atopowej. Na odpowiedni poziom nawilżenia wpływają również ceramidy. Ich także nie powinno zabraknąć w kremie czy balsamie do przesuszonej skóry. Tworzą cement międzykomórkowy, który tworzy barierę ochronną przed parowaniem wody. Ważnym składnikiem jest także skwalan, który wzmacnia barierę hydrolipidową i nawilża.
Jak zadbać o przesuszające się włosy?
Nie tylko skóra ulega przesuszeniu, więc jeśli problem u Was dotyczy także włosów, to musicie wiedzieć, że odpowiednia kuracja sprawi, że nawet włosy sianowate, puszące się, wysokoporowate będą lśniące i zdrowe. Można stosować kurację z ceramidami, ale i keratyną. W ten sposób można odbudowywać strukturę włosów. Szampony czy odżywki proteinowe można stosować raz w tygodniu, a w przypadku wrażliwej skóry głowy dwa razy w miesiącu. W pozostałe dni należy używać lekkich szamponów i odżywek z kwasem hialuronowym i niacynamidem. Ten ostatni będzie regulował poziom sebum i zapobiegał utracie wody. Nie można zapomnieć też o regularnym olejowaniu włosów. Bardzo dobrze sprawdzi się olejek kokosowy, który nie powoduje żółknięcia rozjaśnionych włosów. Mycie metodą OMO będzie dobrym wyborem.