Narastanie skóry na stopach – poznaj przyczyny i metody leczenia problemu

narastanie-skory-na-stopach-poznaj-przyczyny-i-metody-leczenia-problemu-portal-dla-kobiet-bialystok-kobiecy-bialystok

Hiperkeratoza czyli nadmierne rogowacenie skóry to coś co powoduje, że pojawia się nadmiernie narastająca skóra na stopach. W tej sytuacji komórki warstwy rogowej naskórka odkładają się zbyt intensywnie, przez co skóra zanadto grubieje. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to może jeszcze prowadzić do pękania skóry i ostatecznie do wnikania przez nie niechcianych zakażeń. Problem trzeba więc zwalczyć jak najszybciej i w pełni skutecznie.

Co sprawia, że dotyka nas narastająca skóra na piętach

Jeśli na co dzień w nieprawidłowy sposób pielęgnujemy swoje stopy, na przykład zbyt mocno złuszczamy znajdującą się na nich skórę używając pumeksów czy tarek, wtedy dość szybko może się pojawić narastająca skóra pod stopami. Ale również złuszczanie słabej jakości kosmetykami (na przykład peelingami) po których dodatkowo nie zastosujemy preparatów nawilżających i regenerujących może dać dokładnie taki sam skutek. Dbajmy więc bardzo mocno o właściwą, codzienną pielęgnację i stosujmy tylko wysokiej jakości dermokosmetyki do stóp (na przykład marki Pharm Foot).

Zbyt mocno narasta skóra na piętach również wtedy, gdy w naszym organizmie brak jest witamin, zwłaszcza witaminy A oraz witamin z grupy B. By uzupełnić pierwszą z nich należy wzbogacić swoją dietę o większe ilości jaj, mleka, podrobów zwierzęcych, wybranych tłustych ryb, szpinak, jarmuż, dynię, rzeżuchę, słodkie ziemniaki czy propolis. Z kolei witaminy B znajdziemy między innymi w orzechach, fasoli, nabiale, jajkach, mięsie drobiowym, łososiu, makreli, sardynkach, wątróbce, szpinaku czy płatkach owsianych. Kiedy nie mamy czasu na zbilansowaną dietę, walkę z narastaniem skóry na stopach możemy wspomóc suplementami diety w tabletkach.

Co jeszcze może być przyczyną dolegliwości? Na pewno buty o zbyt cienkiej podeszwie. W nich stopa jest dużo bardziej poddawana wpływowi szkodzącym jej czynników mechanicznych. Do tego jako przyczyny mogą dojść deformacje stóp, nadwaga, zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej każdego dnia, ciąża oraz skłonności genetyczne odziedziczone po rodzinie.

A co z chorobami? Również jako objawy bądź powikłania wybranych z nich występuje narastanie skóry na piętach. Mowa tu zwłaszcza o cukrzycy, grzybicy oraz łuszczycy. Gdy mamy podejrzenia że to one są przyczyną, należy koniecznie udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu który przeprowadzi wstępne badania i w razie potrzeby zleci dalszą diagnostykę u odpowiedniego specjalisty. Nie warto zwlekać z jej podjęciem. Im wcześniej bowiem zajmiemy się problemem, tym większa jest szansa na pełne wyleczenie bądź wyciszenie skutków problemu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.