Mazury cieszą się popularnością wśród turystów z całej Polski, którzy przybywają tu szukać spokoju, wypoczynku oraz chcą realizować swoje wodne, sportowe pasje. Połączone ze sobą akweny, tworzą bardzo ciekawe trasy kilku dziennych spływów kajakowych lub rejsów żaglówką, a naturalne i dzikie pejzaże zapewniają im widokową oprawę. Do najcenniejszych klejnotów mazurskich krajobrazów należą jeziora. W końcu Mazury powszechnie znane są właśnie jako kraina jezior. Specjalnie dla was przygotowaliśmy wybór tych najpiękniejszych.
Jezioro Śniardwy
Bez dwóch zdań jedno z najciekawszych jezior mazurskich. Jako największe jezioro w Polsce jest prawdziwym wyzwaniem żeglarskim i wymaga sporych umiejętności. Lustro wody ma powierzchnię 113,5 km. Śniardwy przyciągają turystów dzikością zarośniętych tatarakiem brzegów oraz naturalnym krajobrazem, w który wpisane jest osiem – sporych rozmiarów – wysp. Cały obszar jeziora Śniardwy znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Obecna przy brzegach jeziorach infrastruktura znajduje się zbyt daleko, by była widoczna z drugiego brzegu, dzięki czemu nie zakłóca kontaktu z naturą.
Jezioro Mała Guzianka
Kameralne jeziorko otoczone w całości lasami Puszczy Piskiej. Położone na uboczu, często omijane jest przez żeglarzy, dzięki czemu zachwyca ciszą, spokojem oraz niemal niezmąconą wodą. Linia brzegowa urzeka swoją różnorodnością oraz ilością klifów, cypli i małych zatoczek. Na wysokich, pagórkowatych brzegach znajduje się zaledwie kilka kempingów. Kąpiel w takim jeziorze to możliwość zetknięcia się z prawdziwą naturą oraz krystalicznie czystą wodą. Jedynie zachodnie krańce są dość obficie zarośnięte roślinnością zanurzoną.
Jezioro Niegocin
Trzecie co do wielkości jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich o powierzchni 2604 ha. Jezioro połączone jest kanałami z jeziorem Mamry oraz jeziorami Tałty i Śniardwy. Z tego powodu cieszy dużą popularnością wśród żeglarzy. Największym ośrodkiem turystycznym położonym przy Niegocinie jest Giżycko. Duża baza pól biwakowych oraz ośrodków wypoczynkowych, a także stale poprawiająca się jakość wody, zachęcają do spędzenia tam urlopu. Jezioro Niegocin to również prawdziwy raj dla wędkarzy. Występuje tu aż 16 gatunków ryb, w tym sandacze i szczupaki. Zezwolenie na wędkowanie można kupić w Giżycku.
Jezioro Nidzkie
Piękne i imponujących rozmiarów jezioro Nidzkie to prawdziwy klejnot wśród mazurskich krajobrazów. Część jeziora jest rezerwatem przyrody, dzięki czemu akwen praktycznie nie nosi znamion ingerencji człowieka w ukształtowaniu brzegu. Nad jeziorem Nidzkim położone jest tylko jedno miasteczko Ruciane-Nida. Innych osad jest niewiele i są to raczej leśniczówki oraz leśne przysiółki. Żeby wpłynąć na Jezioro Nidzkie należy przeprawić się przez śluzę. W efekcie nie zapuszcza się tu zbyt duża liczba jachtów, dzięki czemu spędzając czas nad jeziorem można cieszyć się spokojem, naturą oraz ciszą, tym bardziej że na większości powierzchni jeziora obowiązuje zakaz używania silników spalinowych.
Jezioro Łuknajno
Wystarczy udać się 5 km dalej od obleganego przez żeglarzy Jeziora Mikołajskiego, aby nacieszyć oczy widokiem prawdziwej mazurskiej perełki. Jezioro Łuknajno nie jest ani zbyt duże, ani zbyt głębokie, jest jednak jedną z najważniejszych enklaw ptactwa wodnego w Europie. Możemy tu zobaczyć m.in. kormorany, rybitwy oraz czaple. Dobre warunki do życia ptactwa zapewnia obecność wielu gatunków ryb oraz zakaz wędkowania i żeglowania. Położone w otoczeniu łąk i bagien Jezioro Łuknajno jest rezerwatem przyrody. Jego nazwa pochodzi od bałtyckiego lukne, czyli grzybienie i, w istocie, są to tereny obfitujące w grzyby.
Jezioro Mamry
Żeglarski raj, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jezioro Mamry jest drugim pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Prowadzi przez nie główny szlak żeglugowy, stąd duża obecność jachtów oraz żaglówek. Mimo sporego ruchu, Mamry potrafią zachwycić miłośników przyrody. To polodowcowe jezioro urzeka ciekawym kształtem linii brzegowej, obecnością wysp oraz swoją wielkością. Wszystko dlatego, że zespół jeziora Mamry jest złożony z podzielonych niegdyś strumieniami sześciu jezior mniejszych, czyli: Mamr Północnych (lub Właściwych) oraz jezior Kisajno, Święcajty, Dargin, Kirsajty oraz jeziora Dobskiego. Jeziora połączyły się około 400 lat temu na skutek naturalnego podniesienia poziomu wody. Nad jeziorem znajdują się ośrodki turystyczne oraz pola biwakowe.
Jezioro Dobskie
Wśród jezior tworzących kompleks Jeziora Mamry na szczególne wyróżnienie ze względu na swój wyjątkowy charakter zasługuje jezioro Dobskie. Jest to miejsce warte polecenie dla wszystkich, którzy szukają kontaktu z naturą oraz ciszy. Przy linii brzegowej Jeziora Dobskiego próżno szukać jakichkolwiek pól biwakowych czy kempingowych. Na jego środku znajdują się dwie malownicze wyspy – Wysoki Ostrów oraz Wyspa Gilma, będąca niegdyś miejscem kultu pogańskiego. Wedle legendy znajdował się tam święty gaj i faktycznie można w to uwierzyć obserwując bogactwo natury oraz słuchając śpiewu zamieszkujących okolice jeziora ptaków.
Planowanie urlopu na Mazurach to sama przyjemność! Każdy, kto chce się poczuć na wakacjach jak we własnym domu, powinien poszukać noclegu w domkach letniskowych położonych tuż obok jeziora. Domki to idealna propozycja dla rodzin podróżujących z dziećmi oraz grupy przyjaciół. Na mapie Mazur znajdziesz również liczne pokoje gościnne, pensjonaty oraz apartamenty, które w swoich progach goszczą turystów podróżujących z psami, kotami i innymi zwierzętami domowymi. Oferta noclegowa Mazur jest bardzo zróżnicowana pod względem standardu i ceny. Tani domek blisko Jeziora Mamry? To jest możliwe! 🙂
Artykuł przygotowany z portalem wakacyjnym e-wczasy.pl oferującym m.in. sprawdzone noclegi na Mazurach