Myślisz o założeniu własnej firmy? Sprawdź, co warto wiedzieć!


fot. pexels

Nie jesteś doświadczonym przedsiębiorcą, ale wpadł ci do głowy pomysł na własny biznes? Świetnie! W dzisiejszych czasach samozatrudnienie to często jeden z lepszych pomysłów na karierę zawodową i utrzymanie się.

Pomimo, że zarejestrowanie własnej działalności nie trwa długo i oczywiście jest odwracalne (można ją przecież zakończyć lub zawiesić), warto dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw. A potem zorientować się, co warto wiedzieć zanim tę firmę zarejestrujemy.

Gdzie zarejestrować firmę?

Mowa tu oczywiście o wyborze siedziby. W zależności od profilu działalności lokalizacja może mieścić się pod twoim własnym adresem (mieszkania/domu lub lokalu własnościowego) lub pod adresem wynajmowanego lokalu. Istnieje także możliwość rejestracji wirtualnego biura.

Wybór jednego z tych trzech rozwiązań ma późniejsze przełożenie na koszty firmowe. W przypadku lokalu wynajmowanego można w nie wliczyć całość opłat i mediów, natomiast przy prowadzeniu działalności we własnym domu tylko pewna część opłat (za zadeklarowany procent metrażu mieszkania) może być wliczana w koszty. Biuro wirtualne to comiesięczne opłacanie adresu wykorzystanego do rejestracji firmy, który udostępnia nam inny usługodawca.

Jakie są możliwe formy opodatkowania dochodów?

Najprościej rzecz ujmując stawki podatkowe zależne są od wyboru formy rozliczenia z fiskusem. Formy, o których mowa to:

  • Skala podatkowa, w której zawarte są dwa progi podatkowe: 18% i 32%. Istnieje tutaj możliwość rozliczania kosztów, dostępne są także ulgi podatkowe i kwota wolna od podatku.
  • Podatek liniowy, w którym obowiązuje jedna stawka: 19%. Tutaj także istnieje możliwość odliczania kosztów, ale już brak kwoty wolnej od podatku i ulg.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie są niskie stawki podatkowe, ale nie ma możliwości odliczenia kosztów.
  • Karta podatkowa, czyli podatek wyrażony w stałej kwocie – rozwiązanie raczej dla wąskiego grona przedsiębiorców.

Wybór formy opodatkowania zależny więc będzie od profilu działalności, jej rocznych dochodów i kilku innych czynników. Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie do końca orientują się w opłacalności danej formy w ich przypadku, powinni skonsultować swój wybór z takimi specjalistami jak doradca podatkowy czy biuro rachunkowe.

Kiedy najlepiej założyć firmę?

O tym, że istnieją lepsze i gorsze momenty na zarejestrowanie firmy wie niewielu świeżo upieczonych przedsiębiorców. O co chodzi? Otóż rejestracja firmy to natychmiastowe pojawienie się comiesięcznych kosztów związanych z opłacaniem składek ZUS. W przypadku większości firm to także obowiązek prowadzenia księgowości. Dlatego jeszcze przed zarejestrowaniem działalności warto np. założyć i opłacić stronę internetową, zakupić towar, a nawet wyposażenie. Takie właśnie koszty przedsiębiorca ma prawo rozliczyć jako koszty firmy dopiero po jej zarejestrowaniu. Należy pamiętać jednak, że muszą być one poniesione w celu osiągnięcia przychodu oraz koniecznie być udokumentowane.

Najlepiej więc zarejestrowanie działalności odwlec i zrobić to dopiero tuż przed uzyskaniem pierwszych przychodów.